YSK, lekeli pusulaya ilişkin görüş verilmesine yer olmadığına karar verdi

YSK, İYİ Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk’ün, leke ve mürekkep izi olan pusula ve zarflara ilişkin görüş talebinin ardından, “görüş verilmesine yer olmadığına dair” karar verdi.

YSK, lekeli pusulaya ilişkin görüş verilmesine yer olmadığına karar verdi
Yayınlama: 10.05.2023
A+
A-

İYİ Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi, Yüksel Seçim Kurulu (YSK) ve Yargıtay İlişkilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Tolga Öztürk, YSK’nin, leke ve mürekkep izi olan pusula ve zarflara ilişkin görüş talebine yanıt vermediğini bildirdi.

Sosyal medyadan açıklama yapan Öztürk, “Yüksek Seçim Kurulu oy pusulaları veya zarfların tamamının veya bir kısmının üzerinde leke veya mürekkep izi bulunması halinde pusulanın ve zarfın geçerli olup olmayacağı yönünde görüş istememize; 298 Sayılı Kanun’un 98. ve 101. madde hükümleri açık olduğundan ‘görüş verilmesine yer olmadığına’ dair karar verdi.” dedi.

Öztürk, ilgili madde hükümlerini de paylaştı:

298 Sayılı Kanun Madde 98:

“…. Ancak, üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır.”

298 Sayılı Kanun Madde 101:

“…. Ancak aşağıdaki haller oy pusulalarını geçersiz kılmaz:

1. Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında yırtılması.

2. Bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazaen yırtılması.

3. Herhangi bir şekilde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması.”