Yıldırım Belediyesi plastiksiz kütüphaneyle farkındalık oluşturacak

Yıldırım Belediyesi Türkiye’nin ilk plastiksiz kütüphanesini hayata geçirdi. Belediye böylelikle plastik kullanımının azaltılmasına yönelik farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Yıldırım Belediyesi plastiksiz kütüphaneyle farkındalık oluşturacak
Yayınlama: 23.12.2022
A+
A-

Yıldırım Belediyesi ve Kamu Politikaları Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAPSAM) Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı destekleriyle Plastiksiz Kütüphane Projesi’ne imza attı. Herbalife Nutrition sponsorluğundaki proje kapsamında; Bursa’nın örnek sosyal yaşam merkezlerinden olan Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi, Türkiye’nin ilk plastiksiz kütüphanesi olarak plastik azaltma hareketinde de öncü olacak.

Açılış programında konuşan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Dönüşüm projemiz 365 gün 24 saat yaşayan Mümine Şeremet Kütüphanesi’ne yeni bir değer katmak istedik. İnşallah bundan sonra Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi gençlerimizin katkılarıyla plastiksiz kütüphane olacak” dedi.

İLKLERİN KÜTÜPHANESİ

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Yıldırım Belediyesi olarak Gandi’nin şu meşhur sözündeki bilgeliği, bir vicdan tartısı olarak evlatlarımıza katmak istiyoruz; ‘Basit yaşa ki başkaları da var olabilsin.’ Bu vicdanı kazanmış çocuklar, yarının büyükleri olduğunda, doğal kaynakların kendilerinden sonraki nesillere aktarımını da teminat altına almış olacaktır” dedi.

FARKINDALIK OLUŞTURUYORUZ

Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi’nde öğrencilerin su tüketimi esnasında tek kullanımlık plastik kullanımını azaltmak amacıyla yürütülecek Plastiksiz Kütüphane Projesi ile plastik azaltma hareketine destek verdiklerini belirten Başkan Oktay Yılmaz, “Gençlerimizde plastiksiz kütüphane kavramının oluşturulması amacıyla hayata geçirdiğimiz proje kapsamında kütüphanemize plastiksiz su ünitesi yerleştirdik. Kütüphane üyelerimize de çelik termos hediye ettik. Ziyaretçilerimiz; mataralar aracılığıyla su temin edebilecek, üzerinde bulunan sayaç ile doğaya atılması önlenen plastik sayısını takip edebilecek ve plastik yaşam pratiğini günlük hayatta deneyimleme imkânı bulacak. Plastiksiz Kütüphane Projesi’nin ilçemiz, şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.