TKP Bursa milletvekili adaylarını tanıttı: Kentin çamurlu sokaklarına gireceğiz

Türkiye Komünist Partisi, bugün düzenlediği etkinlikte Bursa milletvekili adaylarını tanıttı. TKP adaylarını sıradan emekçiler arasından belirlerken, adaylar adına konuşan tekstil işçisi Semih Hastürk, Size seçim vaadi olarak bu hayattan kurtaracağımı söyleyemem ama sizinle her mücadelede yan yana olma sözü verebilirim.” dedi.

TKP Bursa milletvekili adaylarını tanıttı: Kentin çamurlu sokaklarına gireceğiz
Yayınlama: 02.04.2023
A+
A-

Türkiye Komünist Partisi, bugün gerçekleştirdiği etkinlikle Bursa milletvekili adaylarını tanıttı.

Bursa Akademik Odalar Birliği’nde gerçekleştirilen etkinliğe TKP PM üyesi Aydemir Güler’in yanısıra çok sayıda partili katıldı.

Etkinlik sonunda Manifesto Müzik Grubu, mini konser verdi.

ÇALIŞMALAR BİR YIL ÖNCE BAŞLADI

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan TKP Bursa İl Örgütü Başkanı Ayhan Keser, “14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimler için Bursa’daki çalışmalarımızı başlatmak üzere bir araya geldik. Bizim seçim çalışmalarımız bir yıl önce de başlamıştı. Erken seçim ihtimaline karşılık çalışmalarımızı başlatıp adaylarımızı belirlemiştik. Bursa’da 20 adayımızla seçime girmek için çalışmalarımızı başlattık.” dedi.

Seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gitmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Keser, adaylarını ünlü simalar yerine hayatın her alanında olan emekçilerden belirlediklerini söyledi.

TKP’nin Bursa 1. Bölge milletvekili adayları şöyle:

Otomotiv emekçisi Samet Topsever, Hediye Demir, fabrika işçisi Tuncer Çolak, Derman Gündoğdu, turizm emekçisi Gökhan Hayat, mali müşavir Sevil Özkul, tekstil emekçisi Fırat Zafer, emekli sağlık emekçisi Gülsev Dirik, bilim sektörü çalışanı Muharrem Yalçınkaya, tekstil emekçisi Semih Hastürk.

Bursa 2. bölge milletvekili aday adayları ise şöyle:

Avukat Fırat Can Güngör, emekli İsmail Özsoy, işçi Barış Erakkuş, metal işçisi Ulaş Başoğlu, EYT’li Yenal Çınar, hizmet sektörü emekçisi Ulaş Acar, bilişim sektörü çalışanı Uğur Çataltepe, emekli ve kasap olarak çalışmaya devam eden Nurettin Atış, hizmet emekçisi Ertaş Şahin ve emekli adliye emekçisi Asuman Tanju Hürcan.

ÇARE ÖRGÜTLÜ MÜCADELE

Adaylar adına kürsüde konuşma yapan 33 yaşındaki tekstil emekçisi Semih Hastürk, bu zamana kadar birçok sektörde çalıştığını, pandemide ise iş yeri kapanınca tekstil sektöründe çalışmaya başladığını söyledi. Hastürk, pandemide ücretli izinlerin işçileri zorlarken, patronlara verilen destekleri gördüklerini söyledi.
Gününün 10 saatini çalışarak, 2 saatini ise yolda geçirdiğini, günün geri kalan kısmında ise normal bir hayat yaşamasının beklendiğini söyleyen Hastürk, seçim nedeniyle “sizi kurtaracağız” iddiasının dillendirildiğini ancak bunun mümkün olmadığını ifade etti.
Hastürk, “Bu kötü gidişata son vemrenin yolu örgütlü mücadeleden geçiyor. Size seçim vaadi olarak bu hayattan kurtaracağımı söyleyemem ama sizinle her mücadelede yan yana olma sözü verebilirim.” şeklinde konuştu.

“MEZAR EVLERİ KAPATIN”

Adayların ardından konuşma yapan TKP PM üyesi Aydemir Güler, şunları söyledi:
“İstanbul’da 90 bin konutun yıkılması bekleniyor. Ama İstanbul’da 750 bin boş ev var. İstanbul’da 90 bin mezar ev varken, 750 bin kullanılmayan ev var. ‘Ne yapacağız depremle başa çıkamayız’ diyorlar. Ne yapılacağı o kadar belli ki. Mezar evleri kapatacaksınız. Boş tutulan evlere insanları yerleştireceksiniz. Ama bir zorluğu var. Bunun için konut denen şeyin metadan çıkması lazım. Anayasa insanın barınma hakkına yer verir. İnsan barınma hakkına sahiptir. Devlet, yurttaşına ‘senin sağlıklı bir yerde yaşaman gerek’ diyecek. Bu mümkün, mümkün ki anayasada yeri var. Bunun yolu, konut denen şey pazarda alınıp satılmaktan çıkacak.”

TKP’NİN ADAYLARI ÇAMURLU SOKAKLARA GİRECEK

Parti olarak deprem bölgesine erken gitmelerinin övünülecek bir şey olmadığını söyleyen Güler, yine de geç kaldıklarını dile getirdi. Güler, depremden önce beklenen depreme karşı sorumluların yakasına yapışmak gerektiğini ifade etti.

TKP listelerinin ünlülerden değil de sıradan emekçilerden oluştuğuna dikkat çeken Güler, adaylarının işten izin alamadığı için kimi zaman seçim çalışması yapamayacağını söyledi. Adaylarının gerçek anlamda temsilcisi oldukları kesimleri anlatacaklarını ve istediklerinin de bu olduğunu söyledi.
Adayların büyük paralara ihtiyaç duymadan siyaset yapacağını, binlerce lira para harcayan adyaların giremediği çamurlu sokaklara gireceğini aktardı.

Haber Merkezi