Süleyman Soylu, ‘sansür’ yasasını savundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren sansür yasasını savunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Facebook, Twitter, WhatsApp ve TikTok’un dünyadaki demokratik yönetimleri baskı altına almak için oluşturulduğunu iddia etti.

Süleyman Soylu, ‘sansür’ yasasını savundu
Yayınlama: 25.10.2022
A+
A-

Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren ve gazetecilik faaliyetleri, internet medyası ve sosyal medya paylaşımlarına yönelik yaptırımlar içeren “Dezenformasyonla Mücadele Yasası”nı savundu.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 44. Küresel Mahremiyet Asamblesi Konferansı’nda konuşan Soylu, yasayı Avrupa ülkelerini örnek göstererek savundu. Soylu; Almanya, ve Fransa’da da benzer yasanın olduğunu söyledi.

İNGİLTERE’DE DAHA KATI BİR YASA UYGULANACAK

Sosyal medya uygulamaları olan Facebook, Twitter, WhatsApp ve TikTok’un dünyadaki demokratik yönetimleri baskı altına almak için oluşturulduğunu iddia eden Soylu, dezenformasyon yasasına yönelik hem içeriden hem de dışarıdan tepkiler olduğunu dile getirdi.

Yasayı savunmak için İngiltere’den örnek veren Soylu, “Hatta İngiltere’de öyle bir yasa hazırlığı var ki hükümet kurulabilse o yasayı geçirebilecekler. Yani demokrasinin ve özgürlüklerin tamamen rafa kalktığını ifade edebileceğimiz bir yasa hazırlığı var. Hemen hemen herkes de kabul etmiş durumda. Örneğin ‘duran adam’ eylemi vardır. İngiltere’de yeni yasayla bu yasaklanıyor.” dedi.

Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örneğin, bir büyük devlet yatırımı, kamu yatırımı varsa bu konuyla ilgili protesto eylemleri bile yasaklanıyor. Herhangi bir tren, hava yolunda bir eylem söz konusu olabilecekse işleyen bir yolda kamu düzeni ve devlet güvenliği açısından bu eylemler de yasaklanıyor. Yasaklamanın da ötesinde başka bir şey daha geliyor. Kimine en az 6 ay veya 1 yıl hapis cezası ve sınırsız para cezası getiriliyor.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.