Şempanzeler, insanların 2 bin yıllık savaş stratejisini kullanıyor

Şempanzelerin kendi aralarındaki rekabetlerde Çinli General Sun Tzu’nun “Savaş Sanatı” adlı kitabında yer alan ve insanlar tarafından 2 bin yıldır kullanılan “yüksek zemin” stratejisini kullandıkları keşfedildi.

Şempanzeler, insanların 2 bin yıllık savaş stratejisini kullanıyor
Yayınlama: 19.11.2023
A+
A-

Kotdivuar’daki Tai Milli Parkı’nda yapılan araştırmalar, şempanzeler arasındaki rekabetin şaşırtıcı benzerliklere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Alman Primat Merkezi ve Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nin ekipleri, iki komşu şempanze grubunu üç yıl boyunca inceledi. Yapılan çalışmada şempanzelerin “yüksek zemin” stratejisini kullandığı tespit edildi.

İnsanlar, Çinli General Sun Tzu’nun MÖ 475 ila 221 yıllarında yazdığı Savaş Sanatı (The Art of War) adlı el kitabına not ettiği “yüksek zemin” stratejisini 2 bin yılı aşkın süredir kullanıyor.

Araştırmacılar, şempanzelerin düşman bölgelerine yaklaştıklarında yüksek tepelere tırmanma olasılıklarının, kendi bölgelerinin merkezine gitmelerinden iki kat daha fazla olduğunu keşfettiler. Bu, şempanzelerin rakiplerini tespit etmek ve çatışmalardan kaçınmak için stratejik bir şekilde yüksek zemin kullanabildikleri ilk kanıt olarak değerlendiriliyor.

SESSİZLİK KİLİT ROLDE

Cambridge Üniversitesi’nden arkeoloji profesörü Sylvain Lemoine ise şunları söyledi:

“Şempanzeler, planlı yolculuk hareketlerini benimsemek için hangi bilgilerin bilindiğini ve hangilerinin edinilmesi gerektiğini değerlendirebiliyor ve toplanan bilgilere göre düşük riskli bir etkileşimle kolektif olarak hareket ediyorlar.

Şempanzeler yüksek tepelerdeyken, diğer maymunların çağrılarını dinlemek için sessizlik kilit önemde olduğundan yiyeceklerini gürültülü bir şekilde çiğnemek yerine dinlenmeyi ve uzanmayı tercih ediyor.

Yüksek zeminlere çıkmanın bu şempanzeler için iki anlamı var. Hayvanlar biraz casusluk yapmayı sevse de, genellikle rakip gruplarla savaşmaktan kaçınmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyor.”

YÜKSEK ZEMİN STRATEJİSİ NEDİR?

“Yüksek zemin stratejisi” terimi, savaş ve strateji konseptlerinde kullanılan bir ifadedir. Bu strateji, düşmanınızı veya rakibinizi yenmek için coğrafi avantajları kullanma prensibine dayanır. Genellikle yüksek yerlerde konumlanmayı içerir, bu da geniş bir görüş alanı sağlar ve düşmanın hareketlerini daha etkili bir şekilde gözlemleme ve kontrol etme imkanı verir.

Bu terim, özellikle Çinli General Sun Tzu’nun MÖ 6. yüzyılda yazdığı “Savaş Sanatı” adlı eserde vurgulanmıştır. Sun Tzu, savaş stratejilerinde yüksek zemini kullanmanın, düşmanı tahmin etmek, kontrol etmek ve üstünlük sağlamak açısından önemli bir rol oynayabileceğini öne sürmüştür.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.