Selin Sayek Böke: Karar hukuksuzdur, İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde yaptığı konuşmada iktidara geldiklerinde ilk 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacaklarını söyledi.

Selin Sayek Böke: Karar hukuksuzdur, İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız
Yayınlama: 27.01.2023
A+
A-

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM) İstanbul Sözleşmesi’ne dair konuşma gerçekleştirdi.

Kürsüyü yalnızca bir milletvekili ve AKPM’nin bir üyesi olarak değil, bir Türk kadını olarak aldığını ifade eden Böke, konuşmasını da İstanbul Sözleşmesi için mücadele eden kadınlara ithaf etti.

11 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oybirliğiyle onaylanan ve kadın mücadelesinin bir kazanımı olan İstanbul Sözleşmesi’nin 20 Mart 2021’de Cumhurbaşkanlığı kararıyla aniden iptal edildiğini aktaran Böke, sözleşmenin bir güç tarafından verilmediğini, mücadeleyle kazanıldığını söyledi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ALTIN STANDARTTIR”

İstanbul Sözleşmesi’nin kadınları şiddetten korumak için altın standart olduğunu dile getiren Böke, sözleşmenin 2011’de kabul edilip 2021’de iptal edildiğini ve Mayıs 2023 seçimlerinden sonra iktidara geldiklerinde yeniden yürürlüğe gireceğinin altını çizdi.

İstanbul Sözleşmesi’nin demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının işareti olduğunu kaydeden Böke, şunları söyledi:

“İstanbul Sözleşmesi demokrasinin işaretidir. Neden? Çünkü TBMM’de oybirliğiyle kabul edildi. Çekilme kararıysa bir gecenin karanlığında gizlice yayınlandı. Yani yeniden yürürlüğe girmesi, demokrasinin yeniden tesis edilmesinin de şöleni olacak. İstanbul sözleşmesi, hukukun üstünlüğünün işaretidir. Neden? Çünkü milyonlarca kadının uzun yıllar verdiği siyasi mücadelenin güçlü iradesiyle kadınların haklarını hukuken güvence altına alıyor. Çekilme kararı ise hukuka aykırı bir şekilde, tek imza ile alındı. Yeniden yürürlüğe girmesi hukukun üstünlüğü ile doğrudan ilgili olacak. İstanbul sözleşmesi insan haklarının işaretidir. Neden? Çünkü şiddeti önlemeyi, şiddetten korumayı ve şiddeti kovuşturmayı amaçlar ve milyonlarca kadının en temel haklarını, yani yaşam hakkımızı korumak için gerekli politikaları tasarlar. Çekilme kararı ise insan haklarını yok saymıştır. Yeniden yürürlüğe girmesi, Türkiye’de insan haklarına dayalı bir düzene geri dönüş olacaktır.”

Böke ayrıca iktidara geldiklerinde ilk 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden onaylayacaklarını açıkladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.