Seçmen sayısı 9’un altında olan yerlerde sandık kurulmayacak

YSK, 14 Mayıs seçimlerinde seçmen sayısının 9 ve daha az olduğu yerleşim birimlerinde sandık kurullarının oluşturulmamasına karar verdi. Kurul, bu yerlerdeki seçmenlerin uygun görülecek yerlerde oy kullanmasının sağlanmasına hükmetti.

Seçmen sayısı 9’un altında olan yerlerde sandık kurulmayacak
Yayınlama: 07.04.2023
A+
A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde seçmen sayısının 9 ve daha az olduğu yerleşim birimlerinde sandık kurullarının oluşturulmamasına karar verdi.

YSK’nın internet sitesinden yayımlanan karara göre, Cizre İlçe Seçim Kurulu, Güçlükonak ilçesine bağlı Çetinkaya köyünde seçmen sayısının sıfır, Ağaçyurdu köyünde seçmen sayısının 2, Demirboğaz köyünde ise 7 olduğunu bildiren bir yazıyı SK Başkanlığı’na gönderdi ve bu yerlerde seçim sandığı kurulup kurulmayacağı hususunda görüş istedi.

YSK, 12 Nisan’da yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıkların belirlenmesi işleminin Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce yapıldıktan sonra, seçmen sayısı 9’dan az olan yerleşim birimlerinde sandık kurullarının oluşturulamayacağına karar verdi.

YSK, bu yerleşim yerlerindeki seçmenlerin, ilgili ilçe seçim kurullarınca belirlenecek en yakın yerleşim yerlerindeki sandık alanlarına dahil edilmesini, bu işlemin Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce SEÇSİS üzerinden yapılmasına hükmetti.

Haber Merkezi