Rusya batı yönündeki askeri gücünü artırma kararı aldı

Rusya, Finlandiyanı’nın NATO kararı sonrası batı yönündeki askeri varlığını artırma kararı aldı.

Rusya batı yönündeki askeri gücünü artırma kararı aldı
Yayınlama: 03.04.2023
A+
A-

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasına karşı batı ve kuzeybatı yönünde askeri potansiyeli güçlendireceklerini söyledi. Gruşko, Rus haber ajansı Ria’ya yaptığı açıklamada Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğini değerlendirdi.

Rusya’nın buna karşı gerekli adımlar atacağını belirten Gruşko, “Batı ve kuzeybatı yönünde askeri potansiyelimizi güçlendireceğiz. Diğer NATO üyelerine ait askeri kuvvetler ve araçların Finlandiya’da konuşlandırılması durumunda, Rusya’nın askeri güvenliğini sağlam şekilde sağlamak için ek adımlar atacağız” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da geçen yıl Rusya’nın Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı “yeterli karşı önlemler” aldığını ve batı askeri bölgesinde 12 birlik ve tümen oluşturacağını söylemişti.

Finlandiya’nın Rusya ile 1.300 km’lik bir sınırı var. Mayıs 2022’de NATO’ya üyelik başvurusu yapan Finlandiya’nın katılım protokollerine TBMM’nin de onay vermesiyle 30 NATO ülkesindeki onay süreçleri tamamlanmıştı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yarın Finlandiya’nın 31’inci üye olarak ilan edileceğini, bayrağının NATO karargahına çekileceğini duyurmuştu.

Kaynak: Artı Gerçek