Prof. Dr. Bilge Yılmaz: Ekonomide fark yaratacağımı düşünüyorum

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, Bursalı iş insanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Yılmaz, Bursalı iş insanlarının kaygıdan ziyade belirsizliğin yarattığı bir merak olduğunu ve toplantıda bu belirsizliği giderdiğini söyledi. Yılmaz, Türkiye ekonomisinde bir fark yaratacağını düşündüğünü ifade etti.

Prof. Dr. Bilge Yılmaz: Ekonomide fark yaratacağımı düşünüyorum
Yayınlama: 09.05.2023
A+
A-

Zehra Değirmenci

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in her fırsatta hakkında, “İnşallah ekonomimizi yönetecek” dediği İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, 14 Mayıs genel seçimleri sonrasındaki ekonomik süreç ile ilgili olarak bilgilendirmek ve soruları cevaplandırmak üzere Bursalı iş insanları ile bir araya geldi.

Çok sayıda kişinin katıldığı toplantıda iş insanları ekonomiye dair merak ettiği konuları Yılmaz’a sordu. İş insanlarının yoğun ilgisi nedeniyle toplantı planlanan süreden yaklaşık 1 saat daha fazla sürdü.

Toplantının ardından bir değerlendirmede bulunan Yılmaz, iş insanlarının 14 Mayıs’ta yaşanan bir iktidar değişikliğine dair kaygısından ziyade merakının olduğunu söyledi. Bu merakın doğal olduğunu ifade eden Yılmaz, bunun temel sebebinin ise Türkiye’deki belirsizlik olduğunu dile getirdi. İş insanlarının belirsizliği gidermek üzerine soruların yoğunlukta olduğunu söyleyen Yılmaz, “Ben de belirsizlikleri tabi giderdiğimi düşünüyorum ama onu iş adamları ve sanayicilere sormak lazım. Başarılı bir seminer verdiğimizi düşünüyorum” dedi.

 TÜRKİYE’DEKİ BASKI REJİMİ EKONOMİK BELİRSİZLİK YARATIYOR

İş insanlarının ne yönde merakının olduğunu açıklayan Yılmaz, “Türkiye’de çok ciddi bir baskı rejimi var. Bu baskı rejimiyle beraber doların fiyatı, faizler şu an kısa süreli siyasi çıkarlar uğruna belirlendiği ve sürdürülemeyecek yerlerde bunların nereye gideceğini, ihracatımızı nasıl artıracağımızı ve bunun gibi konuları merak ediyorlardı. Ben bu konularda ciddi bir fikir telakkisinde bulunduğumuzu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 “TÜRKİYE’NİN BİZE İHTİYACI VAR”

Amerika’da okuyan ve uzun yıllar yurt dışında yaşayan Yılmaz, Millet İttifakı’nın iktidar olması durumunda İYİ Parti’nin Hazine Bakanı adaylığına göstereceği isim olacak. Yurt dışında başarılı bir kariyeri olan Yılmaz, Türkiye’de siyasete girmesinin nedenini ise, Türkiye’nin ihtiyacının olması ve kendisinin de bu noktada fark yaratacak olması şeklinde açıkladı. Türkiye’nin durumu çok iyi olsaydı kendisine ihtiyaç kalmayacağını ifade eden Yılmaz, “Bu tabi bir iddiadır. Daha iyi yapacağımızı düşünüyoruz. Ama esas bu işe bulaşmamızın nedeni Türkiye’nin bize ihtiyacı olduğunu düşünmemiz. İnşallah başarılı olacağız.” ifadelerini kullandı.