Paris’te Kürtleri hedef alan saldırgan tutuklandı

Paris’teki Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nde üç kişinin ölümüne yol açan saldırıyı düzenleyen zanlı bugün sorgu hakimi karşısına çıktı. Tahkikat hakimi saldırganın tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Paris’te Kürtleri hedef alan saldırgan tutuklandı
Yayınlama: 26.12.2022
A+
A-

Paris’teki Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nde üç kişinin ölümüne yol açan saldırıyı düzenleyen zanlı bugün sorgu hakimi karşısına çıktı. Tahkikat hakimi saldırganın tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Fransız kanalı BFM TV’de yer alan habere göre, soruşturmayı yürüten savcı, zanlının tutuklu yargılanmasını istedi. Savcı, 69 yaşındaki zanlının “ırk, etnik köken, ulus veya dine dayalı suikast ve suikast teşebbüsü ile izinsiz silah temini ve bulundurmak suçlarından hakkında adli soruşturma açılması talebinde bulundu.

TUTUKLU YARGILAMA

Tahkikat hakimi saldırganın tutuklu yargılanmasına karar verdi. Hangi hapishaneye gönderildiği ise henüz bilinmiyor.

Zanlı, ilk ifadesinde ‘ırkçı’ olduğunu kabul edip göçmenleri sevmediği için cinayetleri işlediğini itiraf etmişti. Zanlı ayrıca Kürtleri bilerek hedef aldığını söylemişti.

‘TERÖR’ SUÇLAMASI TALEBİ

Fransa’da bazı Kürt dernekler, sorgu hakiminin ‘ırkçılık’ suçlamasıyla değil, ‘terör’ suçlamasıyla zanlı hakkında dava açmasını istiyor.

Fransa’da sol parti lideri Jean-Luc Mélenchon, sosyal medya hesabında zanlının ‘terör’ suçlamasıyla yargılanması talebini yineledi.

NE OLMUŞTU?

23 Ekim günü Paris’in 10. Bölgesindeki Enghien Caddesi’nde Kürtleri hedef alan William M.’nin, Ahmer Kaya Kürt Kültür Merkezi ve bir berber ve restorana ateş açtığı saldırıda Emine Kara, Mîr Perwer (Mehmet Şirin Aydın) ve Abdurrahman Kızıl ölmüş, biri ağır dört kişi yaralanmıştı.

Enghien Sokağı’nda bulunan Kürt Kültür Merkezi ve karşısındaki bir restoran ile bir kuaföre yönelik meydana gelen saldırıya ilişkin bir görüntü kaydına ulaşılmadı ve resmi makamlardan da resmi bir açıklama gelmedi.

Wliiam M. olay yerinde gözaltına alınmıştı. Yakalandığı anda polise ilk sorusu “Kaç kişiyi öldürdüm?” diye soran saldırganın Fransa’nın resmi demir yolu şirketi SNCF’ten emekli bir Fransız vatandaşı olduğu belirtilmişti.

Saldırıdan bir gün sonra Paris Savcılığı, fail hakkında gözaltı kararını kaldırarak, Paris Emniyet Müdürlüğü Psikiyatri Hastanesi’ne götürüldüğünü açıklanmıştı. Savcılık, failin psikiyatri muayenesinin ardından, “Bugün öğleden sonra zanlıyı muayene eden doktor, ilgili kişinin sağlık durumunun gözaltı tedbirine uygun olmadığını beyan etmiştir” açıklamasında bulunmuştu.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.