Oğuzhan Müftüoğlu: 14 Mayıs’taki seçim referandum görevi görüyor

Oğuzhan Müftüoğlu, Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) Bursa Temsilciliği’nde SOL Fikirler Atölyeleri kapsamında 14 Mayıs seçimlerine dair görüşlerini aktardı.

Oğuzhan Müftüoğlu: 14 Mayıs’taki seçim referandum görevi görüyor
Yayınlama: 08.04.2023
A+
A-

Ezgi Bulut

Oğuzhan Müftüoğlu TAKSAV Bursa Temsilciliği’nde gerçekleştirdiği söyleşide Türkiye siyasetinin tarihsel dönüşümünü ele alarak, 14 Mayıs seçimlerine dair görüşlerini aktardı. 14 Mayıs’taki seçimin referandum görevi gördüğünü ifade eden Müftüoğlu, “Bir şeye hayır diyorsak, bu diğerine evet demektir.” dedi.

Oğuzhan Müftüoğlu’nun TAKSAV Bursa Temsilciliği’nde gerçekleştirdiği söyleşide öne çıkan satır başları şu şekilde:

AKP rejiminin emekçilerin, emeklilerin, ülkenin aydınlarının, ilericilerinin özellikle de kadınların ve gençlerin baş düşmanı olduğuna dikkat çeken Müftüoğlu, “Bu rejimin gitmesi öncelikli bir meseledir. Bu seçimin temel meselesi budur. Muhalif olan, ezilen, sol partiler, devrimci partiler ve diğer partiler 14 Mayıs seçimini bu rejime karşı bir referandum olarak görerek, tek olmalıdır” dedi.

İKTİDARIN GİTMESİ İÇİN TAVRIMIZ NET

CHP ve Millet İttifakı’nın programlarında neoliberalizme karşı bir mücadelenin bulunmadığına dikkat çeken Müftüoğlu, “Millet ittifakı, AKP’den ayrılan birtakım partilerin desteğini alarak kurulmuş bir ittifaktır. AKP’nin ekonomik politikalarını uygulayan bir partiyi kendisine destek alarak kurulmuştur. Sonuç olarak neoliberal politikalara karşı bir duruşu gösteremeyen, emperyalizme karşı ciddi bir karşı duruş gösteremeyen, bütün ülkenin yağmalanmış değerlerini geri almak için çok net bir kamulaştırma politikası benimsemeyen bir programa sahiptir. Buna rağmen AKP’ gitmesi karşısındakinin kazanmasıyla mümkün olacaksa yapılacak şey açıktır. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı tek alternatif olarak o ortaya çıkmıştır , bu konuda çok net bir tavır ortaya konmalıdır. Bu millet ittifakının politikalarını desteklemek için alınmış bir karar değildir. Var olan iktidarın gitmesi için yapılmış bir tavır olarak ortaya çıkacaktır. Önümüzdeki süreç, devrimciler açısından devrimci bir siyaset açısından esas olarak bu halkın, emekçi sınıfların, kadınların gençlerin, kahve köşelerinde oturmaya mahkum edilmiş veya yurt dışına gitmek için yollar aramaya mecbur edilmiş, sefalete sürüklenmiş kitleler adına bu iktidarın gitmesi için bir önemli görevdir diye düşünüyorum.” dedi.

TÜRKİYE’NİN İHTİYACI OLAN DEVRİMCİ DÖNÜŞÜM MÜCADELE İLE SAĞLANABİLİR

Türkiye’nin sorunlarının hükümet değişiklikleri ya da meclise üç beş kişi sokarak halledilebilecek bir şey olmadığının da altını çizen Müftüoğlu, “Emekçilerin çok ciddi örgütlü mücadelesiyle ancak devrimci dönüşümlerle gerçekleşebilecek sorunlardır, Türkiye’nin sorunları. Bunun için, bunu hak edecek kadar, bunun hakkından gelecek kadar örgütlü olunması gerekiyor. Kadınların, gençlerin, emekçilerini sendikaların, laikliği elinden gitmiş olanların örgütlü bir mücadele içerisinde olmalarıyla ancak yeni iktidarlar karşısında haklarını alabilirler, Türkiye’nin ihtiyacı olan devrimci dönüşümleri sağlayabilirler. 1977’deki Ecevit hareketine karşı tavrımızı hatırlatalım. Bazı arkadaşlar, CHP iktidarının faşizmi ortadan kaldıracağını savunuyordu. Biz seçim zamanında, tıpkı şimdiki gibi milliyetçi cephe partilerine oy vermeyin dedik. doğrudan oy veriyoruz demedik. CHP iktidara gelirse faşizm gitmeyecek, ama MC iktidarının gitmesi gerekiyor dedik. Devrimci Yol’un kitleselleşmesi biraz da o zaman tarihin bu şekilde bizi haklı çıkaran gelişmelerin de sonucuydu. Bugün önümüzdeki seçime dair de söyleyeceğim şey şudur: İktidardaki siyasal İslamcı faşizmden kurtulmak bugün emekçi halkın temel meselesidir, sonrasında sorunlarımızın köklü çözümleri devrimci örgütlenmenin güçlenmesiyle mümkündür.” dedi.

81 İLDE MİLLETVEKİLİ ADAYI GÖSTERECEĞİZ

Sosyalist Güç Birliği içerisinde SOL Parti olarak 81 ilde 600 milletvekili adayı göstereceklerini söyleyen Müftüoğlu, bulundukları her yerde örgütlenme çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Kolay bir seçim olmayacağını dile getiren Müftüoğlu, seçimlerde oy güvenliğini sağlanması için, öncesinde ve sonrasında çıkacak olumsuzluklar karşısında bütün ilerici devrimci muhalif güçlerle birlikte mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi.