Nilüfer’de gönüllüler 5 yıldır aksatmadan sokak hayvanlarını besliyor

Nilüfer Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu, 5 yıldır bütün hava koşuluna rağmen her hafta sokak hayvanlarını besliyor. Grup bu çalışmayla düzenli olarak yaklaşık 300 sokak hayvanının mamaya ulaşmasını sağlıyor.

Nilüfer’de gönüllüler 5 yıldır aksatmadan sokak hayvanlarını besliyor
Yayınlama: 21.01.2023
A+
A-

Nilüfer Kent Konseyi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Hayvan Hakları Çalışma Grubu, 5 yıldır her hafta düzenli olarak ilçe sınırları içerisinde yerleşim yerlerine uzak bölgelerde sokak hayvanlarına mama dağıtıyor. Mama dağıtımı yapılan bölgelerde yaraları bulunan ve tedavi gereksinimi duyan hayvanlar ise Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne yapılan bilgilendirme sonrası sağlığına kavuşuyor.

Hayvan Hakları Çalışma Grubu’nun yalnızca sokak hayvanlarını beslemediğini söyleyen Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, konsey olarak hayvan hakları çalışmalarının da çalışma grubuyla beraber yürütüldüğünü söyledi.

YAKLAŞIK 300 SOKAK HAYVANI BESLENİYOR

Binbaş ayrıca hayvanlara dağıtılacak kuru mama ve gönüllülerin bölgelere ulaşımında da gerekli olan araç temininin Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri tarafından sağladığını ifade etti.

Kayapa’dan Unçukuru’na kadar olan bölgede en az 8 noktada besleme çalışması yapan gönüllülerin bu çalışması sabah 10 sularında başlıyor ve yaklaşık 4 saat sürüyor.

Nilüfer Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu gönüllüleri Meral Köse ve Sibel Muştucu da yıllardır hava koşullarına aldırış etmeden her hafta sokak hayvanlarına mama dağıtıyor.

Bu çalışmayı tamamen gönüllü olarak yaptıklarını dile getiren Köse, 5 yıldır düzenli olarak her hafta düzenli besleme yaptıklarını söyledi. Köse, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve gönüllülerden temin edilen yaklaşık 100 kilo mamayla 300’e yakın köpeği beslediklerini söyledi.

“GERÇEK GÖNÜLLÜ İSTİYORUZ”

Besleme yapmaya başladıklarından ilk zamanlarda zorluklarla karşılaştıklarını söyleyen Muştucu, köylülerin hayvan beslemesine karşı çıktığını ifade etti. Yaşadıkları sorunlar nedeniyle sokak köpeklerini Kent Konseyi ve Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün yardımıyla köyün dışına çıkardıklarını ve kulübeler inşa ettiklerini dile getirdi. Besleme çalışmalarını yaparken çevreyi temiz tuttuklarını söyleyen Muştucu böylelikle köy sakinleriyle de daha iyi geçinmeye başladıklarını söyledi. Çalışma grubunun daha fazla kişiden oluştuğunu ancak kendilerinin daha fazla sorumluluk aldığını ifade eden Muştucu, eşlerinin de kendilerine bu noktada destek olduklarının altını çizdi. Besleme çalışmaları konusunda daha fazla insanın gönüllü olması talebinde bulunan Muştucu, “Gönüllü istiyoruz ama gerçekten gönüllü istiyoruz. Gelip de iki resim çekineceğim falan değil. Bir kere geliyorlar bizimle, sonra ‘sizin bu yaptığınız ücretli bile yapılmaz’ diyorlar. Biz gerçekten gönlünü koyan insanlar istiyoruz. Maddi hiçbir şey istemiyoruz biz. Mamaları da hazırlarız ama yeter ki bize beslemede destek olsunlar.” dedi.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.