Mücella Yapıcı’dan Gezi tebliğnamesine tepki: Benim hakkımda kesin ve inandırıcı delil yoksa, diğerlerinin de yok

Gezi tutuklusu Mücella Yapıcı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kendinisini diğer tutsaklardan ‘ayıran’ tebliğnamesine tepki gösterdi: “Benim hakkımda mahkûmiyetime yeterli, kesin ve inandırıcı delil yoksa, diğer sanıklar bakımından da yok demektir.”

Mücella Yapıcı’dan Gezi tebliğnamesine tepki: Benim hakkımda kesin ve inandırıcı delil yoksa, diğerlerinin de yok
Yayınlama: 09.07.2023
A+
A-

Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse mahkum edilerek tutuklanan mimar Mücella Yapıcı, “Benim hakkımda mahkûmiyetime yeterli, kesin ve inandırıcı delil yoksa, diğer sanıklar bakımından da yok demektir” sözleriyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tebliğnamesine tepki gösterdi.

Gezi Davası’nda yapılan itiraz üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne tebliğnamesini göndermiş, Yapıcı dışındaki tüm tutsakların cezalarının onanması istendi. Yapıcı, kendisinin diğer isimlerden ayrı tutulması hakkında “Kendimi aşağılanmış ve hakarete uğramış hissediyorum. Öyle bir algı yaratılıyor ve öyle bir durum ortaya çıkarmak istiyorlar ki, Mücella Yapıcı ‘yaşlı başlı birisidir onu ayıralım ve cezaevinde ölmesin” dedi.

T24 yazarı Murat Sabuncu, avukatı Fikret İlkiz’le görüşen Yapıcı’nın sözlerini şöyle aktardı:

“Tebliğname yayımladıktan sonra Türkiye’nin en saygın hukuk insanlarından, Mücella Yapıcı’nın avukatı Fikret İlkiz Bakırköy Cezaevi’ne gidip kendisiyle bir görüşme yaptı. Fikret İlkiz’e söylediklerinden bir bölümünü burada aktarmak istiyorum:

‘HAYRETLE KARŞILADIM’

“Tebliğnameyi hayretle karşıladım ve öncelikle etik bakımdan hiç doğru bulmadım. Bu davada yargılananlar bakımından beni diğer sanıklardan ayırarak hakkımda böyle bir yargıya varılamaz. Neden etik bulmuyorum? Kendimi aşağılanmış ve hakarete uğramış hissediyorum. Öyle bir algı yaratılıyor ve öyle bir durum ortaya çıkarmak istiyorlar ki, Mücella Yapıcı ‘yaşlı başlı birisidir onu ayıralım ve cezaevinde ölmesin’. Başlarına dert olmamdan çekiniyorlar…İsteseniz de istemeseniz de böyle bir görüş ileri sürmekle böyle bir durum algılanıyor. Böyle bir yaklaşımı kabul etmiyorum, şiddetle reddediyorum. Kimsenin bana hakaret hakkı bulunmadığını da herkesin bilmesini istiyorum.

(KAYNAK)