Mahkeme, Hiranur Vakfı’na ait kaçak yapının yıkımını durdurdu

Hiranur Vakfı’nın İstanbul Sancaktepe’de bulunan kaçak binasının yıkımı için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkeme, Hiranur Vakfı’na ait kaçak yapının yıkımını durdurdu
Yayınlama: 10.04.2023
A+
A-

6 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulmasıyla gündeme gelen Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’de bulunan binasının 4 bin 400 metrekarelik bölümünün kaçak olmasının tespit edilmesiyle başlayan yıkım çalışması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri tarafından başlatılmıştı.

Bir kısmı yıkılan binanın tahliyesi için İBB tarafından tanınan süre zaarfında vakıf, tahliye ve yıkım kararına karşı mahkemeye başvurdu.

Sancaktepe Belediyesi ile İBB tarafından düzenlenen yapı tadilat tutanaklarının birbiriyle çeliştiği, yapının ilk mescit katının, ruhsatının bulunduğu ve projesine uygun olarak yapıldığı, devam eden bir inşaatın ise bulunmadığı belirtilerek yıkım işlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istendi.

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemin yıkıma ilişkin olması, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle savunma ve ara karar cevabı gelinceye kadar ya da verilen süre geçinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına 6 Nisan 2023 tarihinde oybirliği ile karar verdi. İBB’ye savunma ve ara kararı yerine getirmesi için 30 gün süre verildi. Mahkeme kararının tebliğinin ardından yıkım işlemleri durdu. İBB, mahkemeye istenen belgeleri göndererek savunmasını verecek.

Haber Merkezi