Bursa Koza Han’da çınar ağacı devrildi

Bursa Koza Han’da çınar ağacı devrildi
Yayınlama: 21.10.2022
A+
A-

Koza Han’da bu sabah çürüyen bir çınar ağacı devrildi. Ağacın düştüğü kafe kullanılamaz duruma geldi. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Haber Merkezi

Bu sabah saatlerinde Bursa’nın Osmangazi ilçesinde tarihi Ulu Camii yerleşkesinde bulunan Koza Han’da çürüyen bir çınar ağacı devrildi. İhbar üzerine olay yerine giden Bursa Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler ekipleri, ağacı kesti. Çınar ağacının düştüğü kafe ise kullanılamaz duruma geldi.

Bursa’nın gözde tarihi mekanlarından olan ve turistlerin en çok ziyaret ettiği mekan, Tarihi Koza Han’da çürüyen bir çınar ağacı devrildi. Ağacın devrilmesiyle Koza Han’da bulunan bir kafe kullanılamaz hale geldi. Olayda yaralı ya da ölen olmadı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri olay yerinde güvenlik önlemi alarak, düşen ağacı kafeden kaldırdı. Kafe kullanılamaz durumda. Emniyet güçleri olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Koza Han ne zaman ve kim tarafından yapıldı?

Koza Han 1491 yılında, II. Bayezid tarafından İstanbul’daki cami ve medresesine gelir sağlamak amacıyla yapıldı. Gazi Orhan Camii ile Ulu Camii arasındaki geniş bir alana kuruldu. Çoğunlukla kesme taş, yer yer tuğlanın da kullanıldığı han, iki katlı olup odalarının önü revaktan oluşuyor. Koza Han’ın üst katında 50, alt katında 45 olmak üzere toplam 95 odası bulunuyor. Üst katta bulunan odaların tamamı ipek ve ipek ürünleri satan dükkanlar olarak kullanılıyor. Üst katta güneye açılan bir kapısı ile alt katta Orhan Cami tarafına ve kuzeyinde kapalı çarşıya açılan kapıları mevcut. Kuzeye açılan büyük taş kapısı firuze çinilerle süslü.

Tarihi olması nedeniyle Koza Han Bursa’yı ziyaret eden turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerin arasında.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.