Köfteci Yusuf davası: Sedat Peker hakkında yakalama kararının devamı istendi

Köfteci Yusuf davası: Sedat Peker hakkında yakalama kararının devamı istendi
Yayınlama: 19.10.2022
A+
A-

Köfteci Yusuf davasında Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi Sedat Peker hakkında yakalama ve kırmızı bülten kararlarının devamına karar verdi. Duruşma mart ayına ertelendi.

Haber Merkezi

Hükümete karşı yaptığı ifşalar nedeniyle yurt dışında olan Sedat Peker hakkında Bursa’da görülen davada yeni gelişme yaşandı. Bursa’nın restoran zincirlerinden Köfteci Yusuf’un tehdit edilmesi üzerine açılan dava Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam etti. Mahkemede Sedat Peker ile ilişkisi olduğu iddia edilen tutuklu ve tutuksuz sanıklar yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması talep etti.

İddia makamı, savunması alınmayan sanık Sedat Peker hakkındaki yakalama ve kırmızı bülten kararlarının devamına, adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına dair taleplerin reddine ve 2 sanığın duruşmalardan vareste tutulmalarına yönelik taleplerinin kabulüne karar verilmesini talep etti.

Sanık Sedat Peker hakkındaki yakalama ve kırmızı bülten kararlarının devamına, sanıklar Mehmet Ali E. ve Furkan P’nin duruşmalardan bağışık tutulmasına ve bazı sanıkların haklarındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına yönelik taleplerinin reddine karar veren mahkeme heyeti duruşmayı mart ayına erteledi.

NE OLMUŞTU?

Afyon’da M.S’ye ait, et entegre tesisi 2017 yılında satışa çıkarılmıştı. Bursa merkezi restoran zinciri Köfteci Yusuf’un sahibi Yusuf Akkaş’a 20 milyon liraya satılması için görüşmeler yapıldığı belirtilmişti. Daha sonra Akkaş, satış sürecinin uzaması gerekçesiyle tehdit edildiğini iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Bunun üzerine açılan soruşturmada, suç örgütü kurdukları iddia edilen ve 6 Temmuz 2020 yılında gözaltına alınan 18 şüphelinin 9’u tutuklanmıştı. Sanıkların Sedat Peker ile bağlantısı olduğu da iddialar arasındaydı.

Davada dosyası ayrılan organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker hakkında hazırlanan iddianamede, Peker’in “suç işleme amacıyla örgüt kurma, varsayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanarak yağma” suçundan yargılanması istenmişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.