Kitaplara zam yolda

Kitaplara zam yolda. Yayıncılar, her ürünün 2-3 kat zamlandığı Türkiye’de artan kağıt, kırtasiye ve telif ücretlerine karşı kitaplara zam yapacaklarını belirtiyor.

Kitaplara zam yolda
Yayınlama: 04.11.2022
A+
A-

Kitaplara zam yolda. Giderek artan enflasyon, ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte alım gücü düşüyor. Girdi fiyatlarında yaşanan artışla, iğneden ipliğe zam geliyor. Kağıt bulmakta zorlanan, bulsa da maliyet artışı nedeniyle zor durumda olan yayınevleri kitap fiyatlarına zam yapmaya hazırlanıyor.

Her ürünün fiyatının yükseldiği Türkiye’de kağıt, baskı, kırtasiye ve telif maliyetleri de yükseldi. Yayıncılar sene başında yaptıkları uyarılarda devlet desteğinin elzem olduğunu söylemişti.

YAYINCILAR ZAM YAPMAYA HAZIRLANIYOR

Yayıncıların seneye kötü koşullarda başladığını ve çok uzun süredir de krizle mücadele ettiklerini söyleyen Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Koordinatörü Cemran Öder, kitap fiyatlarına zam geleceğinin sinyalini verdi.

400 sayfalık bir kitaptan 2 bin 200 adet basmanın maliyeti 11 ay önce 9 bin 500 lira civarındayken, bu rakam bugünlerde 26 bin liraya kadar yükseldi. NTV’de yer alan habere göre kitap fiyatlarına en az yüzde 20 zam gelmesi bekleniyor.

Öder, ”Tüm dünyada 2020’nin başından beri kağıt krizi var. Türkiye’deki yayıncılar döviz kurlarıyla mücadele ediyor. Tek başına kağıtta yüzde 120 maliyet söz konusu. Baskı, tutkal, kağıt girdisi de olunca yüzde 240’ların üzerinde artış var” açıklamasında bulundu.

Öder, ”Nisandan bu yana kitap satışlarında yüzde 30-40’lara yakın düşüş var” dedi ve kitap üretiminde de düşüşün olduğuna dikkat çekti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.