Kılıçdaroğlu’ndan adaylık sinyali: Ben Kemal, geliyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Kılıçdaroğlu, “Seçimin ertesi günü onların telefonları acı acı çalacak. Açtıkları telefonun ucunda bir ses duyacaklar: ‘Ben Kemal, geliyorum!'” sözleriyle adaylık sinyali verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan adaylık sinyali: Ben Kemal, geliyorum
Yayınlama: 31.01.2023
A+
A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarında ana başlıklar arasında geçtiğimiz günlerde tutuklanıp serbest bırakılan belgeselci Sibel Tekin, doğalgaz fiyatları, asgari ücret, Boğaziçi Üniversitesi, dün açıklanan 6 siyasi partinin Ortak Mutabakat Metni gibi konular yer aldı.

 Konuşmasında adaylık vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, “Seçimin ertesi günü onların telefonları acı acı çalacak. Açtıkları telefonun ucunda bir ses duyacaklar: ‘Ben Kemal, geliyorum!'” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Herkesin hakkını teslim edeceğiz. Hiç endişe etmeyin. Türkiye şunu bilmeli; ayrışmayacağız, inadına kucaklaşacağız. Kavga etmeyeceğiz, inadına barışacağız. Bu ülkeye huzuru mutlaka ama mutlaka getireceğiz.

Her soruna akılcı çözümler üretmektir. Kendi içinde barışık, sorunları olmayan bir siyaset anlayışı… Bu siyaset anlayışını Türkiye’ye getireceğiz. Nasıl? Altı lider bir aradayız, birlikte mücadele ediyoruz.

“AÇIK CEZAEVİNE HOŞGELDİN SİBEL TEKİN”

Belgesel çeken bir arkadaşımız vardı Sibel Tekin… Belgesel çekti diye gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Adli kontrol şartıyla tahliye edilmiş. Güzel haber. Kapalı cezaevinden açık cezaevine hoş geldin Sibel Tekin. Türkiye’yi cezaevi olmaktan kesinlikle kurtaracağız.

Alın teri döken herkesin kazandığı bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Beşli çetelerin değil, alın teri dökenlerin kazandığı bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.

Tek adam rejimi inşa edildiğinde ‘Türkiye’nin bütün sorunlarını en kısa sürede çözeceğiz’ dediler. Tek adam rejiminin faturası bugün hepimizin önünde duruyor. Bu rejim bizi mahvetti. Bu rejim Türkiye Cumhuriyeti Devleti için bir beka sorunudur. Türkiye buradan çıkmak zorundadır.

“NEDEN DOĞALGAZ FİYATLARINI DÜŞÜRMÜYORSUN?”

Rusya-Ukrayna savaşından sonra doğalgaz fiyatları yüzde 80 düştü. Sanayi ve doğalgaz santralleri için yüzde 13 düşürdüler ama konutlarda, işyerlerinde yok. Bütün konut, işyeri sahiplerine sesleniyorum. Vergi veriyorsunuz ama bir de dünyada yüzde 80 düşen doğalgazı pahalı olarak size ödetiyorlar. Bunun çözümünü istiyoruz. Kışın en ağır geçtiği mevsimin en derinden hissedilen Erzurum ve Kars gibi şehirlerimiz var. Kardeşim neden doğalgaz fiyatlarını düşürmüyorsun?

Allah nasip eder iktidar olduğumuzda göreceksiniz hiçbir hanenin, hiçbir evin ne doğalgazı kesilecek ne elektriği kesilecek ne de suyu kesilecek. Sosyal devlet onların yanında ve onların hizmetinde olacak. Anladığımız devlet budur.

ASGARİ ÜCRETLİLERE SESLENDİ

Asgari ücrete malum büyük zamlar yaptılar sözde. Bu zammın enflasyonla eriyeceğini tahmin ediyorduk ama bu kadar çabuk eriyeceğini tahmin etmiyorduk. Asgari ücret alanların sayısı yaklaşık 5 milyon 400 bin kişi. 5 milyon 400 bin kişi şu anda asgari ücretin altında maaş alıyor.

Saray’da böyle bir şey yok! 4 yerden maaş alırsın, 5 yerden maaş alırsın. Bütün asgari ücretli kardeşlerime sesleniyorum; iktidar olduğumuzda hiçbir asgari ücretlinin açlık sınırının altında maaş almayacağı bir düzeni inşa etmektir. Eğer milyonlarca kişiyi açlığa mahkum ediyorsanız bu iktidar, bir zorba iktidarıdır.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ MESAJI: ZULÜMDEN HOŞLANMAM

Dolayısıyla zorbadan yola çıkarak Boğaziçi Üniversitesi’ne değinmek isterim. Zorba iktidarlar aynı zamanda korkaktırlar. Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum atandı. Okulun içinden çıkan kayyum tam anlamıyla tanımlarsak bir Brütüs… Brütüs Naci, hocaları kovdu. Dünyanın saygı duyduğu bilim insanlarını üniversiteden attılar. Öğrencileri dövdüler, hatta bazılarını hapse attılar.

Brütüs Naci, okul mezunlarının kendi yaptırdıkları binayı da aldı. Zulümden hoşlanmam, adaletsizlikten hoşlanmam, baskıdan hoşlanmam, bunu yapanları da asla ve asla affetmem!

MUTABAKAT METNİ DEĞERLENDİRMESİ

Altı lider bir araya geldik, devlet için bir beka sorunu haline gelen tek adam rejimini değiştirip, demokrasiyi getirmek için bir araya geldi. Cumhuriyet tarihinde altı lider bir araya gelip 2300’ün üzerindeki soruna tek tek çözüm üretiyorsa ve bunu oy birliğiyle yapıyorsa Türkiye’nin geleceği aydınlıktır

Yolsuzluklara karşı mücadele burada var, işsizliği giderecek politikalar burada var, çalınan paraları nasıl alacağız hepsi burada var… Devleti yeniden inşa edeceğiz. Ahlak üzerine, bilgi üzerine, erdem üzerine yeniden inşa edeceğiz.

9 ana başlık, 2300’den fazla çözümümüz var. Demokrasi tarihimizde bir ilktir.

Biz duygularımızla değil, biz aklımızla hareket ediyoruz. Biz önyargılarımızla değil, kavgayla değil, aklımızla hareket ederek sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz. Biz onlar gibi değiliz. Biz tıka basa hapishaneleri değil, hapishanelerinde kimsenin olmadığı bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz.

SAYIŞTAY DENETÇİLERİNE SESLENDİ

Bir konuda en başından beri çok açık ve net konuşuyorum. Bu beşli çetelerin devlet hazinesinden fazlasıyla götürdükleri paraları, malları tahsil edeceğimin sözünü verdim. O paralar bu ülkenin doğmamış bebeklerinin parasıdır. Bu çetelerle bu savaşı ilan etmeden önce, dost meclislerinde çok uyarıldım. Mafyası var, paramiliter grupları var, diyen insanlarla bir araya geldim. Bunların tamamı samimi kaygılardı. Ben bütün bunları bilerek yola çıktım. Görüşme talepleriyle geldiklerinde, görüşmeyi kabul edersem bu kirli düzenin hedefi olmayacağımı da çok iyi biliyordum. Bu çetelerin bir kısmı Erdoğan da önceden vardı. Her gelen iktidarla hizalanmış bunlar. Ne kadar karanlık odak varsa hepsini beslemek zorundasın, bunlarla işbirliği yaparsan.

Asıl panik ne zaman başladı? Uzman ekiplerin Hazine’den çalınan paranın peşine düştüler. Devletin Hazinesi’nden çalınan paranın 418 milyar dolar olduğunu saptayınca karalama kampanyaları, suikast tehditleri gelmeye başladı. Asla ve asla geri adım atmayacağım.

Bu vesileyle, devletimizin temel konularından biri olan Sayıştay’a ve onurlu denetçilerine seslenmek istiyorum. İktidara geldiğimizde 418 milyar doları görmezsem görevinizi yerine getirmemişsiniz demektir. Raporda görmezsem yakarım sizi! 3,5 ay sonra iktidara geldiğimizde kendi raporlarımızla karşılaştıracağız. Son bir şans vermek için randevu talep edeceğim, daha ayrıntılısını onlarla konuşacağım

Son bir Bay Kemal uyarısı daha yapmak istiyorum. Beytü’l-mal’e (devlet hazinesi) dokunan yanacaktır!

DİJİTAL PANO KURULACAK: ‘ÇETEMETRE’

Halkıma buradan bu konuyla ilgili bir tahahhütte bulunmak istiyorum. Çeteleri temizleme, devlet hazinesinden sülükleri, parazitleri temizleme operasyonu başlamadan önce Ankara’ya dev bir dijital pano kurduracağım. Adı ‘Çetemetre’ olacak. Halktan çalınan ve geri aldığımız her doları bu panoda görecek bütün Türkiye… Vatandaştan çalışan 418 milyar doları burada görünceye kadar, o para devletin kasasına girinceye kadar asla ve asla durmayacağım.

Söz veriyorum; kediye, köpeğe aldıkları tasmaya devlet hazinesinden bir kuruş harcanmışsa onu bile alacağım.

Hani sen ‘helalleşecektin’ diye yazıyorlar. Benim helalleşeceğim haksızlık yapılanlardır. Güç sahibi, devlet veya ben, bir kişiye haksızlık yaptıysa onunla helalleşeceğiz. Dolayısıyla Roboski’yle helalleşeceğiz, Ali İsmail Korkmaz’ın ailesiyle helalleşeceğiz, Soma’yla helalleşeceğiz, başı kapalı kızlarımıza haksızlık yapıldığı için biz o dönem suskun kaldığımızdan dolayı onlarla da helalleşeceğiz. Liste uzun, saymayayım.

Bizim arsız ve hırsıza muamelemiz çok ama çok açık ve nettir; vuracağız neşteri, alacağız devlet malını geriye… Bu kadar açık.

ADAYLIK MESAJI

Seçimin ertesi günü onların telefonları acı acı çalacak. Açtıkları telefonun ucunda bir ses duyacaklar: ‘Ben Kemal, geliyorum!'”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.