Karaismailoğlu: Adıyaman’da 3 bin 105 kaybımız, 9 bin 716 yaralımız var

Adıyaman’da açıklamalarda bulunan Adil Karaismailoğlu, kentte yıkılan bina sayısının 1939 olduğunu ve 3 bin 105 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Karaismailoğlu: Adıyaman’da 3 bin 105 kaybımız, 9 bin 716 yaralımız var
Yayınlama: 10.02.2023
A+
A-
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ile Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6’lık depremlerden en çok etkilenen iller arasında yer alan Adıyaman’da Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile basın açıklaması yaptı.

DHA’nın aktardığına göre Bakan Karaismailoğlu, Adıyaman Üniversitesi’nde düzenlediği basın açıklamasında kentteki son durumu şöyle aktardı:

“Adıyaman genelinde depremden dolayı maalesef 3 bin 105 vatandaşımızı kaybettik. Bunun 2 bin 195 vatandaşımızı Adıyaman merkezde kaybettik. 9 bin 716 yaralımız var. Bunların da 7 bin 385 tanesini de merkezde. Yine Adıyaman merkezde yıkılan bina sayısı 923, Adıyaman genelinde de toplam 1939. Bunlarla ilgili gerekli çalışmalarımızı tamamladık. Enkaz kaldırma çalışmalarının akabinde hafriyat temizleme çalışmalarımız devam ediyor. Arama kurtarma ekiplerinin işlerini bitirdikten sonra, bize teslim ettikten sonra hızlı bir süreç arkadan geliyor. 10 bine yakın arama kurtarma uzmanımız Adıyaman genelinde çalışmaktadır. Yine 10 bin tane asker ve jandarmalarımız ile çok yoğun bir çalışma sarf ediyoruz. Bunun yanında gönüllü çalışanların da büyük katkısı var. 600’ün üstünde iş makinesi ve 812 tane de yabancı ülkelerden gelmiş, konusunda uzman arama- kurtarma ekipleri de çalışmalarımızda oldukça hızlı bir şekilde yardımcı olmaktalar.”

‘ADIYAMANA DEVLET SAHİP ÇIKACAK’

Adıyaman için konteyner kent kuracaklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Hassas bir çalışma yürütüyoruz. Çünkü enkaz altında vatandaşlarımızı canlı olarak kurtarılması bizim ilk ve birinci öncelliğimizdir. Hamdolsun canlı vatandaşlarımıza ulaşmaya hala devam ediyoruz. Temennimiz bunun devam etmesi ve ölü sayısının artmaması en büyük isteğimizdir. Bunun için enkaz kaldırma çalışmaları biraz yavaş ilerleyebilir ama bundan sonra çok daha hızlı olacaktır ve bundan sonraki yapacaklarımız özellikle çadır alanlarının tahsisi ve onların yaşam koşullarının iyileştirilmesi peşinden konteyner kentinin hazırlanması kon usunda planlarımız devam ediyor. Hasarlı binaların yapılması, ortadan kaldırılması, hasar tespitinin yapılması konusunda ekip arkadaşlarımız çalışmalarını devam etmektedir. Bölgeye büyük bir gönüllü akını var. Milletimiz bu olayı sahiplenmiştir. İnşallah devlet- millet el birliğiyle bu işin üstesinden çıkacağız. Cumhurbaşkanımız burada olacak ve çalışmalar hakkında bilgi alacak ve bizleri koordine edecek. Depremden etkilenen diğer bölgelerimiz gibi Adıyaman’a da devletimiz sahip çıkacaktır ve yaşam koşullarının normale dönmesi için en hızlı şekilde hareket etmemiz için de Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu birebir takip etmektedir. Milletimiz müsterih olsun, dünyanın en büyük felaketlerinden birisini yaşadık. Ama büyük, güçlü Türkiye bunun da üstesinden gelecektir” diye konuştu.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.