Just Stop Oil’den National Gallery’de eylem: Tablonun camını kıran protestocular gözaltına alındı

Just Stop Oil, petrol ve gaz çıkarılmasının durdurulması talebiyle Londra’da protesto gösterisi düzenledi. Protesto kapsamında, iki eylemci Ulusal Galeri’de bulunan Diego Velázquez tablosunun camını kırdı. 40’tan fazla protestocu gözaltına alındı.

Just Stop Oil’den National Gallery’de eylem: Tablonun camını kıran protestocular gözaltına alındı
Yayınlama: 07.11.2023
A+
A-

Vincent Van Gogh’un müzede sergilenen eserlerine çorba dökerek fosil yakıt şirketlerini protesto ettiklerini ifade eden iklim eylem grubu Just Stop Oil protestocuları, bu kez de Londra’daki Ulusal Galeri’de Diego Velázquez tablosunun camını kırdılar. İki eylemci Rokeby Venüs tablosunun üzerindeki camı çekiçle kırdıktan sonra cezai hasar şüphesiyle tutuklandı.

Velasquez tarafından 1600’lü yıllarda resmedilen eser, 1914 yılında da kadın hakları savunucusu Mary Richardson tarafından tahrip edilmişti. Söz konusu eyleme katılan protestoculardan biri, Richardson’ın eylemiyle kendi eylemleri arasında tarihsel bir paralellik kurarak, “Kadınlar oy vererek oy hakkını elde etmedi; şimdi söz değil eylem zamanı.”dedi.

40 EYLEMCİ GÖZALTINA ALINDI

Prostestocular, Londra Whitehall’da bulunan Cenotaph isimli savaş anıtının etrafında toplandılar.

Polis, Downing Street’te 40 aktivistin de gözaltına alındığını ve trafiğin kısa bir süreliğine durdurulmasının ardından yolun açıldığını söyledi.

‘KALDIRIMLARDA SÜRÜKLENDİK’

The Guardian’da yer alan habere göre, savaş anıtının dibinde kelepçeli olarak yatan bir kadın protestocu yolda tutulduklarını ve kaldırımlarda sürüklendiklerini belirtti. Bir polis memuru ise protestocuların “yoldan çekilmeleri için” taşındığını söyledi ve “Kendi güvenlikleri içindi, belli ki oldukça işlek bir yol.” ifadelerini kullandı.

Muhafazakar Parti Genel Başkan Yardımcısı Lee Anderson da, eylemcilerin Cenotaph yakınlarında görülmesi üzerine yaptığı sosyal medya paylaşımında şunları söyledi: “Basit bir çözümü var. Onlara daha güçlü bir yapıştırıcı verin ve pazar gününe kadar orada bırakın.”

Whitehall’daki tutuklamaların başlangıcına Muhafazakar Partili David Frost da tanıklık etti ve sosyal medyadan “Umarım yakında daha sert önlemler almayı planlıyorlardır.” yazdı.

‘DÜŞMAN YABANCI REJİMLERE’ BAĞIMLILIĞI AZALTMA PLANI: PETROL VE GAZ RUHSATLANDIRMASI

Just Stop Oil, 100’den fazla üyesiyle, yeni petrol ve gaz çıkarılmasının durdurulması talebiyle Whitehall’u kapattığını söyledi. Hükümet, “düşman yabancı rejimlere” bağımlılığı azaltmak amacıyla Kuzey Denizi’nde yıllık petrol ve gaz ruhsatlandırmasını zorunlu hale getirmeyi planladığını açıkladı.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.