İYİ Parti Bursa’da evleri gezdi: Binlercesi tam takır kuru bakır

İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı Kadın Politikaları Başkanlığı’nın sorunlarını dinlemek için ziyaret ettiği 37 bin haneden birinde bugün basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, “Biz bu 37 bin haneyi gezdiğimizde Bursa’da ağırlıklı olarak ortaya şöyle bir tablo çıktı, evlerin binlercesi tam takır kuru bakır.” dedi

İYİ Parti Bursa’da evleri gezdi: Binlercesi tam takır kuru bakır
Yayınlama: 24.12.2022
A+
A-

İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı Kadın Politikaları Başkanlığı’nın 3 ayda 37 binden fazla haneye yaptığı ziyaretlerde yapılan gözlemlere dair bugün basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasının yapıldığı ev de yine 3 ay boyunca ziyaret edilen evlerden birisi oldu.

KÜFE KADINLARIN OMZUNDA

İYİ Parti Bursa İl Başkanlı Selçuk Türkoğlu, konuşmasına ilk olarak ev sahibine teşekkür ederek başladı. Yapılan ziyaretler neticesinde hem ev kadınlarının dile getirdiği hem de kendilerinin gözlemledikleri sorunlara dair konuşan Türkoğlu, bütün sıkıntılarda aslında küfenin ev kadınlarının omzunda olduğunu gördüklerini dile getirdi.

Evin beslenme ihtiyacının, çocukların ve onların giderlerinin tamamıyla kadının omzunda olduğunu ifade eden Türkoğlu, “Biz bu 37 bin haneyi gezdiğimizde Bursa’da ağırlıklı olarak ortaya şöyle bir tablo çıktı, evlerin binlercesi tam takır kuru bakır. Ekonomik sıkıntıların en çok vurduğu ve acısının en çok yaşandığı yer haneler ve onların da sorumluları olan ev kadınları olduğunu gördük.” dedi.

EV KADINLARI HAPİS HAYATI YAŞIYOR

Ekonomik krizin yanı sıra ev kadınlarının bir hapis hayatı da yaşadıklarının söyleyen Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ev kadınlarına yönelik yeterli sosyal alanların olmayışı, onların sorunlarının çözümüne yönelik sosyal güvence problemi en önemli sorunlardan bir tanesi ve bu konularda adım atılmaması ciddi manada problem olarak karşımıza çıktı. Biz ulaşılamayan her yerde olmaya İYİ Parti olarak devam edeceğiz. Birinci önceliğimiz bunları dinlemek, ilgili yerlere iletmek, Türkiye’de gündem olmasını sağlamak, olmazsa olmazımız devletin ve milletin temeli olan, aileyi ayakta tutan kadınlarımızın problemlerini bir nevi yerinde izah etmek için toplandık.”

Türkoğlu’nun ardından konuşan ev sahibi Pınar Hanım, çocuklarının dikkat dağınıklığı tedavisi gördüğünü ve aynı zamanda okula da gittiklerini söyledi. Kendisinin sağlık sorunları nedeniyle çalışamadığını dile getiren Pınar Hanım, “Eşimin bir maaşıyla bazen pazar arabasını dolduramıyoruz. Benim de sağlık sorunlarım var o nedenle işlere de gidemiyorum. Tek bir maaş da yetmiyor. Yetirmeye çalışıyoruz ama yetmiyor. Kasaba aylardır gidemiyoruz.” dedi.

ÇOCUKLAR SÜTÜ UNUTTU

Ziyaret sırasında hanede bulunan bir kadın komşu da kasap dükkânlarının önünde geçemediklerini ve çocuklarının et yiyemediklerini, sütü de unuttuklarını söyledi. Biri anasınıfı diğeri de 5’inci sınıf öğrencisi iki çocuğu olduğunu söyleyen kadın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocuklar et yiyemiyor. Sütü unuttular. Çocuğum anasınıfına gidiyor, 5 lira küçücük bir tane süt. İki tane çocuğum var biri anasınıfına diğeri 5’inci sınıfa gidiyor. Anasınıfı özel diye geçiyormuş aylık ücret istiyorlar. Ben çocuğumu gönderemedikten sonra eğitim neye yarar? Benim çocuğuma günlük en az 15 TL harcamam gerekiyor. Diğer çocuğuma da aynı şekilde. Günlükleri 50 TL. süt içmiyorlar, yumurta yemiyorlar, sebze yiyemiyorlar. Ben bu çocukları nasıl besleyebilirim? Ailelerimiz bizi yetiştirebilmiş ama şu anda geçim asla yok. Ben kendi adıma geçinemiyorum. Kıyafet yardımı için sosyal yardımlara başvurduk, neden çıkmadığını sorduğumuzda ‘eşiniz sigortalı çalışıyor’ denildi. Sigortalı çalışıyor da benim karnımı mı doyuruyor sigorta. Asgari ücreti artırmışlar, bana ne faydası var? 8 bin 500 lira olmuş. Olsun ben 10 bin lira da olsa geçinemeyeceğim ki. Çocuklarım için keşke olmasalarmış diyecek duruma geldim.”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.