İskenderun’da sağlık çalışanları, hastanenin ağır hasarlı bloğunda çalışıyor

Maraş merkezli depremlerle A Blok’u yıkılan ve birçok ölümün yaşandığı İskenderun Devlet Hastanesi’ndeki sağlık çalışanları, ağır hasarlı B Blok için “oturulabilir” raporu verilerek çalışmaya zorlandıklarını duyurdu.

İskenderun’da sağlık çalışanları, hastanenin ağır hasarlı bloğunda çalışıyor
Yayınlama: 13.02.2023
A+
A-

Maraş merkezli iki büyük depremin ardından bir bloğu yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi’ndeki sağlık çalışanları, ağır hasarlı B Blok için “oturulabilir” raporu verilerek çalışmaya zorlandıklarını söyledi.

Depremin enkaza çevirdiği Hatay’ın İskenderun ilçesinde arama ve kurtarma çalışmaları sekizinci gününde devam ediyor. Yüzlerce binanın yıkıldığı kentte, İskenderun Devlet Hastanesi’nin A Blok’u yıkılırken, B Blok’u ise ağır hasar gördü. İskenderun Devlet Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçileri, ağır hasarlı B Blok’ta çalışmaya zorlandıklarını belirtti. Sahra hastanesi kurulması çağrısı yapan çalışanlar güvenle kalacak yer temin edilirse çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

 

 

 

‘ÖLMEK İSTEMİYORUZ’

Duruma dair sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan sağlık emekçileri, ağır hasarlı B Blok’ta çalışmaya zorlandıklarını belirtti. İskenderun Devlet Hastanesi’nde nöbette olan meslektaşlarını enkaz altında kaybettiklerine değinen sağlık çalışanlarının paylaşımlarında şu ifadeler yer aldı:

“Sağ kalan arkadaşlarımız var olan hastaların tahliyesinde canla başla çalışarak kendi canlarını tehlikeye atarak görev yaptılar. Hastanede olmayan ekip arkadaşlarımızın evleri yıkıldı. Yaralı kurtulanlar oldu. Çoğumuzun aileleri dağıldı ve yok oldu. Hali hazırda bulunan B blok ek binasında çalıştırılmak üzere ‘hemşire eksiğimiz var’ denilerek çalışmaya çağrılıyoruz. Biz de istiyoruz çalışmayı hizmet etmeyi, ancak yaşadığımız ağır olay, kayıplarımız, psikolojik durumumuz buna el vermediği gibi B blokta hasarlar mevcutken çalışacak hemşirelerin listesi istendi. Yaralılar ve 10 yaş altı çocuğu olanlar dışında herkes çalışacak dendi. Aynı durumu tekrar yaşayıp ölmek istemiyoruz”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.