İmamoğlu: Terör soruşturması hukuksuzluk örneği

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’ye başlatılan terör soruşturması hakkında açıklama yapıyor. İmamoğlu, soruşturmanın hukuksuzluk olduğunu söylerken, İçişleri Bakanı Soylu’ya tepki gösteriyor.

İmamoğlu: Terör soruşturması hukuksuzluk örneği
Yayınlama: 28.12.2022
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne  (İBB) İçişleri Bakanlığı tarafından savcılığa teslim edilen dosyayla birlikte başlatılan terör soruşturmasına karşı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, açıklama yapıyor.

İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Hukuksuzluk bu iktidar döneminin normali oldu.”

“Mülkiye müfettişleri İBB’ye geldiğinde 8 kişilik ekibin başında bir başka başmüfettiş vardı. Yaza doğru bu müfettiş heyet başkanlığından alındı ve Ankara’ya çekildi. Sağlık, sık kullanılan bir gerekçedir. Heyetin yeni başkanı kim oldu biliyor musunuz? Bir dönem AK Parti’den milletvekili olan bir kişi. Arif Yıldırım adlı militan adlı bir zatı muhterem heyet başkanı oldu. Bu zatın sicili net olarak belgelidir. 20 Mayıs 2019’da Beylikdüzü Belediyesi’ne bir işlemle ilgili bir soruşturma açıyor. Yargıyı etkilemeye ve hatta tehdit etmeyi İçişleri Bakanı sürdürdü. Arşiv ve inceleme yapmadan belediyeye eleman alındığını söyledi. Anayasa Mahkemesi biz göreve geldikten 5 ay sonra bir karar aldı. Buna göre kamu kurumlarında işe alınacak personel için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını yasal bulmadığı için kaldırdı. Bunu en yüksek yargı makamı yaptı. Karar, İçişleri Bakanı Soylu tarafından resmi yazı tarafından 81 ile iletilmiştir.”

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanlığı, İBB ve bağlı şirketlere yönelik “terör soruşturması” sonucunda, güvenlik soruşturması yapılmadan personel alımı ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu açıklamıştı.

Bakanlık yaptığı açıklamada “İBB’ye bağlı kuruluşlar ve şirketlerinde işbaşı yaptırılan personelden 455’inin PKK/KCK, 80’inin DHKP-C, 20’sinin MLKP, ayrıca bazılarının FETÖ ve diğer örgütlerle iltisaklı/irtibatlı olduğu yönünde ihbar, şikayet ve elde edilen tespitler olduğunu” ifadelerini kullanmıştı.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği tarafından İBB ile bağlı kuruluş ve iştiraklerinde işe alınan personelin işe girişine yönelik hazırlanan tevdi raporu, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın memur ve özel soruşturma bürosuna teslim edilmişti.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.