Hollanda Merkez Bankası uyardı: Para üstü olarak 2 Euro yerine 1 TL almayın

Hollanda Merkez Bankası, bazı işletmelerde para üstü olarak 2 Euro yerine ona çok benzeyen 1 TL verildiğini ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğini duyurdu.

Hollanda Merkez Bankası uyardı: Para üstü olarak 2 Euro yerine 1 TL almayın
Yayınlama: 06.05.2023
A+
A-

Hollanda Merkez Bankası (DNB), bazı işletmelerde para üstü olarak 2 Euro yerine ona çok benzeyen ve değeri 5 centin altında olan 1 TL verildiğini söyledi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre bankanın açıklamasında, son dönemde alışveriş sonrası para üzeri olarak “euroya çok benzeyen bir yabancı para alan” kişilerin şikayette bulunduğuna işaret edildi ve tüketiciler dolandırıcılık konusunda uyarıldı.

DNB, “Kafa karıştırıcı yabancı madeni paranın”, 2 euroya çok benzeyen madeni 1 lira olduğunu vurguladı. Banka, her iki paranın benzerliğini gösteren bir fotoğraf yayınladı.

Bankaya göre, hem 2 euro hem de 1 lira, aynı kontrast renklere sahip ve yaklaşık olarak aynı boyutta.

Ancak Hollanda Merkez Bankası’na göre iki paranın değeri çok farklı. 1 Türk Lirası madeni paranın değeri 5 euro centten daha az.

Bankanın açıklamasında, “Tavsiyemiz; nakit ödeme yaptığınızda para üstü alırken her zaman dikkatli olun. Çünkü 1 lira alırsanız, elinizde 2 euro değil sadece 5 centiniz oluyor” dendi.

DAHA ÖNCE DE ŞİKAYETLER OLDU

O zamanki adıyla “YTL” olarak 2005 yılında basılan madeni 1 Türk Lirası, Avrupa’da çok sayıda şikayete neden olmuştu.

Euro ile olan benzerliği nedeniyle o dönemde Avrupa ülkelerindeki birçok sigara, yiyecek içecek otomatı ve kumar makinelerinde, 2 euro yerine 1 lira kullanıldığı belirlendi.

Bunun üzerine birçok işletme, otomatlarda değişiklik yaparak euro dışında bozuk para kullanımını engelledi.

YTL adı, 1 Ocak 2009’dan itibaren 1 TL olarak değiştirildi. Bu yıl da yüksek maliyetler nedeniyle Darphane tarafından 1 TL’nin gramajı 8,1 gramdan 6,6 grama düşürüldü.

Haber Merkezi