Görme yetisi olmayan tamirci: Hissederek tamir ediyorum

Motosiklet tamircisi Yılmaz Kazdal 11 yaşında geçirdiği havale sonrasında görme yetisini yitirdi. Kazdal, mesleğini hissederek yapıyor.

Görme yetisi olmayan tamirci: Hissederek tamir ediyorum
Yayınlama: 23.10.2022
A+
A-

 

Haber Merkezi

11 yaşında havale geçiren Yılmaz Kazdal’ın 20 yıldır yaptığı motosiklet tamirciliği görenleri şaşırtıyor. 42 yaşındaki Kazdal, geçirdiği havale sonrasında görme yetisini kaybetti. Ancak o hayata küsmek yerine severek yaptığı tamirciliği geliştirmek için mücadele etti.

22 yaşında mesleğini sürdürmeye devam ettiren Kazdal, motosikletleri hissederek tamir ediyor. Görme yetisini kaybeden Kazdal’ın kişisel hikayesine kulak veriyoruz.

HİSSEDEREK TAMİR EDİYOR

Geçirdiği rahatsızlık sonrasında görme yetisini tamamen kaybeden Kazdal, hissederek motosiklet tamirciliği yapıyor. Bursa’da yaşayan, ustası Mustafa Gazi’nin dokundurarak tek tek parçaları tanıtıp tamirciliği öğrettiği Kazdal, 22 yaşında görmeden dokunup parçaların yerini hissederek motosikletleri tamir etmeye başladı. Her geçen gün yenilenen teknolojiye ayak uyduran ama usta, yeni teknolojileri dokunarak öğrenerek kendini geliştiriyor. 10 yıldır devamlı motosikletini getiren müşterilerinin olduğu usta, küçük dükkanında tek başına her gün çok sayıda motosikleti tamir ediyor. Dokunarak motosikletlerin tüm şemasını hafızasına kazıyan usta dokunarak vidaların yerini buluyor ve görmeden tornavidayla vidaları sökerek bozuk parçaları söküp takıyor. Görenlerin gözlerine inanamadığı usta, yeteneğiyle herkesi kendine hayran bırakıyor.

Geçirdiği havale sonucu görme yetisini kaybettiğini ifade eden Yılmaz Kazdal, “İlk başta bisiklet tamir etmeye başladım sonra motosiklete döndüm. Ben tamirciliğe çok meraklıydım. Bu merakım meslek haline geldi. Bana tüm bildiğimi ustam Mustafa Gazi, öğretti. Ustam bana hangi parçanın ne işe yaradığını ve ne vazifesi olduğunu dokundurarak öğrenmemi sağladı. Ben ustamdan öğrendiklerimle 20 yıldır motosiklet tamirciliği yapıyorum. Teknoloji kendini yeniliyor. Bende yeni teknoloji motosikletleri öğrenmek için çaba gösteriyorum. Kendi dükkanımı ise 2014 yılında açtım. Benim 10 yıldır düzenli gelen müşterilerim var, hepsi çok memnun. Ben dükkanda tek başına çalışıyorum. Tek başıma daha rahat çalıyorum. Çünkü koyduğum parçaların ve takım aletlerinin yerini biliyorum, onları dokunarak bulmak kolay oluyor” dedi.

GÖRENLER ŞAŞKINLIK YAŞIYOR

Binlerce parçayı ezberlediğini belirten Kazdal, “Allah’ın bana verdiği bir yetenek var, kolay kolay öğrendiğim bir şeyi unutmam, ben görmeden dokunarak hislerimle tamir ediyorum. Bir motosikleti sıfırdan toplayabiliyorum. Benim görmeden tamir ettiğimi görenler büyük şaşkınlık yaşıyor, bana nasıl yaptığımı soruyorlar. Bende tamir fiyatları da uygun, bakımı 250 liraya yapıyorum. Bir motosikletin bakımını yapmam 1 saatimi alıyor. Benim maksadım çok para kazanmak veya zengin olmak değil, toplumun ihtiyacını karşılamak” şeklinde konuştu.

‘GÖRMEDEN BÖYLE USTA BİR DE GÖRSE NELER YAPAR’

10 yıldır Yılmaz ustaya motosikletini tamir için getirdiğini söyleyen Aziz Teyicioğlu, “Yılmaz usta çok iyi bir usta, ben başka yere gitmem hep buraya gelirim. Gözleri hiç görmemesine rağmen motosikletin tüm bakım ve onarımını yapıyor. Görmeden böyle bir yeteneğe sahip, bir de görmüş olsa neler yapacağını tahmin bile edemiyorum. Güzel tamir yapmasa ben buraya 10 yıldır motosikletimi getirmem. Benim motorumu sıfırdan topladı. Benim gözümle görüp sıkamadığım vidaları o görmeden sıkıyor” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.