Gençlikten seçim şarkısı: “Geleceğimizi Çalanları Gençlik Gönderecek”

Gençlik Gönderecek İnsiyatifi seçimlere 4 gün kala seçim şarkısını duyurdu. İnsiyatif, “Geleceğimizi Çalanları Gençlik Gönderecek” sözleriyle gençliğe Erdoğan’ı göndermek ve ilk turda seçimi bitirme çağrısı yapıyor.

Gençlikten seçim şarkısı: “Geleceğimizi Çalanları Gençlik Gönderecek”
Yayınlama: 10.05.2023
A+
A-

Gençlik Gönderecek İnsiyatifi seçimlere 4 gün kala seçim şarkısını duyurdu. İnsiyatif, “Geleceğimizi Çalanları Gençlik Gönderecek” sözleriyle gençliğe Erdoğan’ı göndermek ve ilk turda seçimi bitirme çağrısı yapıyor.

Gençlik Gönderecek İnsiyatifi, “Geleceğimizi Çalanları Gençlik Gönderecek” isimli şarkısını yayımladı. Şarkının klibinde ise Erdoğan’ın gençliğe dönük öfke ve hakaret içeren konuşmaları ve 21 yıllık dönemde gençlik mücadelelerinden görüntüler bulunuyor.

Gençlik Gönderecek Bursa İnsiyatifi’nden Elis İyibilenler, gençliğin sorunlarını ve şarkıyı yaparken yaşadıkları duyguyu BursaTanık’a anlattı.

Türkiye’nin en önemli seçimi olarak gösterilen 14 Mayıs seçimlerine 4 gün kaldı. Seçim için ortak kanaat; gençliğin oy tercihinin belirleyici olacağı yönünde. Bu çerçevede gençliğin AK Parti iktidarına başını nasıl özetlersiniz?

İlk kez oy verecek olan biz genç seçmenler, doğduğumuzdan bu yana AK Parti’den başka iktidar görmedik. Bu noktada hayatımızın her döneminde iktidarın sayılamayacak kadar çok yanlışıyla karşı karşıya kaldık. En başta nitelikli eğitim hakkımız elimizden alındı, nerdeyse seneden seneye değişen sistemlerle amansız şekilde yarıştırıldık. Ailelerimizin kıt kanaat geçindiği bu ekonomide hiçbirimiz kolay kolay bir hobi bile edinemedik. Çoğumuz öğrencilik hayatına devam etmek için çalışmak zorunda kaldı. Bu dinci, faşist iktidar bizleri ötekileştirdi, kimimizin dini düşüncelerine karıştı, kimimizin cinsel yönelimine. Kimimize terörist dediler, kimimize çapulcu. Yarattıkları bu düşmanlık iklimi birer birer bizleri bu ülkede yaşamaktan soğuttu ve gençlerin büyük bir çoğunluğu yurt dışına gitmenin yollarını aramaya başladı. Ama biz bu ülkenin düzelebileceğini, hala hepimiz için umut olduğunu düşünüyoruz ve bunun için çaba sarf ediyoruz.

Siz Gençlik Gönderecek İnsiyatifi olarak nasıl bir ülke hayal ediyorsunuz?

Bizler sadece parası olanın değil, bütün öğrencilerin nitelikli eğitime ücretsiz ulaştıkları ve öğrenciliklerini sürdürebilmek için çalışmak zorunda olmadıkları, gençlerin kültür sanat faaliyetleriyle dilediğince katılabildiği, bir hobi edinmek için aylarca para biriktirmek zorunda olmadığı bir ülke istiyoruz. Gençlerin dini görüş ve düşünceleri, cinsel kimlik ve yönelimleri etnik köken ve kültürü sebebiyle ayrıştırılmadığı, herkesin özgürce hayatını yaşayabildiği, gelecek kaygısı gütmediği bir ülke hayal ediyoruz. Gelecek, iş ve yaşam kaygısı gütmeden bu ülkede emeğimizle, bilgimizle yeteneğimizle var olmak istiyoruz.

Şarkınız bu anlamda hangi duygularla oluştu?

Şarkımızı aslında köprüden önceki bu son çıkışta gençlere biraz umut aşılamaya yönelik duygularla oluşturduk. AK Parti iktidarının yarattığı umutsuzluk etkisi çok büyük ve hala gitmeyeceklerine dair kuşkular taşıyan gençler var. Biz bu noktada kimsenin şüphesi olmasın ki gençlik gönderecek diyoruz.

Seçim ve sonrası için son bir mesajınız var mı?

Seçim kesinlikle çok önemli fakat verdiğimiz mücadele 14 Mayıs’ta son bulmayacak. Kötülük iktidarını gönderdikten sonra, gençler olarak bütün hayallerimizi gerçek kılmak için daha çok işimiz var. Biliyoruz ki gençlerin taleplerini ancak gençlik belirler, gençliğin mücadelesini ancak gençlik verir. Bize geleceğimiz bahşedilmeyecek, onu kendimiz kazanacağız. Bu noktada gençlerin örgütlülüğünün çok değerli olduğunun altını çizmek lazım. Nasıl ki bu iktidarı gönderiyorsak, ileride karşımıza çıkacak bütün kötülükleri de hep beraber göndereceğiz. Biz gönderecek olanlarız. Şimdi ilk turda bitiriyoruz, sonra gelecek için mücadeleye devam diyoruz.

Haber Merkezi