EYT düzenlemesi ocak ayının ilk haftası Meclis’e iletilecek

EYT düzenlemesine dair açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Düzenleme ocak ayının ilk haftasında Meclis’te görüşülecek. Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek.” dedi.

EYT düzenlemesi ocak ayının ilk haftası Meclis’e iletilecek
Yayınlama: 29.12.2022
A+
A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TRT Haber canlı yayınında EYT’ye dair açıklamalarda bulundu.

Teknik ve ekonomik çalışmalarını tamamlayarak EYT sürecini sonlandırdıklarını söyleyen Bilgin, sürecin aşama aşama ilerleyeceğini söyledi. Bilgin, “Meclis kararını verecek. Ocak ayı içinde Meclis’e ileteceğiz. Düzenleme ocak ayının ilk haftasında Meclis’te görüşülecek. Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek.” dedi.

Bilgin şunları söyledi:

23 senelik bir problem bu. 8 Eylül 1999 yılından önce çalışmaya başlayanları kapsayan bir durum bu. Türkiye’de ortalama bir emeklinin en az 3 kişi tarafından emeklilik primleriyle finanse edilmesi lazım. Bu durum bizim dönemimizde 2.1’e kadar geldi, bunu 1.7’ye kadar düşürebiliriz. İstihdamı ne kadar artırabilirsek bu oranı artırabiliriz.

Şu anda EYT’lilerin yaş ortalaması 49,9 yani neredeyse 50. Bunların içinde hemen emekli olacakların ağırlıklı ortalaması 50 yaşın üzerinde. Dolayısıyla Türkiye’nin bunu yapması doğru bir zaman.”

KUYRUK OLUŞMASINA GEREK YOK

Yurttaşlarımız sevinçlerini gösterdiler. Telefonum kitlendi, arızalandı. Ben de insanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu bizim sorumluluğumuz, sayın cumhurbaşkanımız bu görevi bana verdi. Kuyrukların oluşmasına ihtiyaç yok henüz. Yasalaştıktan sonra başvurular kabul edilecek. Yasal süreç tamamlandıktan sonra başvuru süreci başlayacak. e-Devlet üzerinden gerekli tüm hazırlıklar yapıldı zaten başvurular için.

Sözleşmeli personelin kadroya geçiş süreci Meclis’e intikal etti. 500 binden fazla çalışanı kapsayan bir düzenleme bu.

Kimsenin maaşında bir kısıntı olmayacak. Herkes hak ettiği maaşı alacak. Nasıl hesaplanıyorsa o şekilde olacak. Meclis sürecinden sonra EYT’lilerin ilk maaşı ne zaman alacağı belli olacak.

“KREDİ GARANTİ FONUNDAN DESTEK İSTEDİK”

EYT başlangıcı hesaplamasını yaparken kendi maliyetlerimize baktık. SGK’ya, Maliye’ye getireceği yüke baktık. Uygulamaya geçince birçok kurum ve kuruluştan kıdem tazminatı ne olacak sorusu geldi. İşverenler biz bu yükü nasıl kaldıracağız diye sordular. Kurumsal şirketler bu konuyu çözmüşler. Küçük ve orta ölçekli şirketlerde bu sorun yaşanabiliyor. Talepleri değerlendirdik, konuyu Maliye Bakanımızla da görüştüm. Kredi garanti fonundan bir destek istedik. Doğrudan işçiye verilmesi yönünde bir görüşümüz vardı.”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.