EYT çözüm aşamasına geldi

EYT ile ilgili açıklama yapan bakan Bilgin, düzenlemede sona gelindiğini duyurdu. Milyonlarca EYT’li sorunun nasıl çözüleceğini, hangi formülün uygulanacağını merak ediyordu. Gün aşırı tartışmalara bir yenisi daha eklendi.

EYT çözüm aşamasına geldi
Yayınlama: 19.12.2022
A+
A-

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında tartışmalar durulmuyor. Düzenlemenin içeriğine dair netlik henüz belirlenmezken, gün aşırı tartışmalara bir yenisi daha ekleniyor. EYT’liler ise yetkili ağızlardan yapılan açıklamalara tepkili. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, EYT düzenlemesi hakkında açıklama yaptı. Bilgin, “Uzun uğraşılarla çözüm aşamasına gelmiştir. Mali boyutu dışında teknik boyutları vardır. Onları da halletmek üzereyiz” dedi.

Bayburt’ta AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaretinde konuşan Bilgin şunları kaydetti:

“EYT geniş bir kitleyi ilgilendiren bir sorun. 8 Eylül 1999’dan bugüne gelen bir mesele, bunu da çözüyoruz. Bu, uzun uğraşılarla çözüm aşamasına gelmiştir. Birçok meselenin boyutu vardır. Mali boyutu dışında teknik boyutları vardır. Onları da halletmek üzereyiz. Bu ay içinde çözdükten sonra Meclis gündeminde yer alacağını planlıyoruz.”

ERDOĞAN ‘MASAMIZDAN KALDIRACAĞIZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT ile ilgili geçen hafta yaptığı açıklamada “2023’e bu konuyu masamızın üzerinden kaldırarak girelim diyoruz” ifadesini kullanmıştı.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

EYT düzenlemesi 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları kapsıyor. Düzenlemede bir yaş şartı olup olmayacağı belirsiz.  Düzenlemenin ayrıntılarının ay sonuna kadar açıklanması ve yeni yılda Meclis’te görüşülmesi bekleniyor. EYT düzenlemesinin yürürlük tarihinin 1 Ocak 2023 olması öngörülüyor.

 

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.