Evcil hayvanlara takılacak mikroçip ile ilgili gelişme: Cezai işlemden muaf tutulacak

Evcil kedi, köpek ve gelincikler için dijital kimliklendirme uygulanmasında yaşanan yoğunluk nedeniyle 31 Aralık’a kadar yetkili kurumlara beyanname verenler  2023’te cezai işlemden muaf tutularak hayvanlarına mikroçip taktırabilecek.

Evcil hayvanlara takılacak mikroçip ile ilgili gelişme: Cezai işlemden muaf tutulacak
Yayınlama: 27.12.2022
A+
A-

Evcil kedi, köpek ve gelincikler için dijital kimliklendirmede yaşanan yoğunluk nedeniyle mikroçip uygulaması ile ilgili bir adım atıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca ev hayvanlarına mikroçip uygulaması ve kayıt işlemlerinde sürenin daralması, yoğunluk yaşanması gibi nedenlerden ötürü evcil hayvan sahipleri, 31 Aralık’a kadar yetkili kurumlara beyanname verdikleri takdirde 2023’te cezai işlemden muaf tutularak hayvanlarına mikroçip taktırabilecek.

Hayvan sahipleri, herhangi bir cezai işleme maruz kalmadan 6 aydan büyük hayvanlarının mikroçip ve kayıt işlemini tamamlayabilecek.

Beyannameler, Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlükleri ile serbest veteriner hekimlere 31 Aralık’a kadar verilebilecek. Serbest veteriner hekimler tarafından alınan beyannameler, il/ilçe müdürlüklerine 31 Aralık’a kadar teslim edilecek. Beyanname alındıktan sonra mikroçip takılması ve kayıt için süre kısıtlaması bulunmuyor.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.