Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Hodri meydan

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Hodri meydan
Yayınlama: 19.10.2022
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde karşısına çıkmasını istedi. Erdoğan, maden faciasından sonra “kader” açıklamasının eleştirilmesiyle ilgili de “Kaza ve kadere inanan insanlarız” dedi.

Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü parti grup toplantısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde karşısına çıkması çağrısında bulunarak meydan okudu.

Erdoğan ayrıca Bartın Amasra’da meydana gelen maden faciasının ardından yaptığı “kader” açıklamasının eleştirilmesine ilişkin de konuştu. “Kaza ve kadere inanan insanlarız. Elbette tespit edilirse suçlunun yakasına yapışacağız.”

‘TTK AMASRA’DA YILDA 100 BİN TON ÜRETİM YAPIYOR’

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle: 

“Amasra’daki elim kaza hepimizin yüreğini dağlamıştır. Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na ait Amasra kömür ocağı 713 çalışanı ile yılda 100 bin ton üretim yapan müessesedir.

Geçtiğimiz yılda bu madene yarın iş güvenliği alanında olmak üzere 77 milyon lira yatırım yapılmıştır. Son 20 yılda bu ocakta yaşanan kazalarda hayatını kaybeden madenci sayımız 6’dır. Mevzuata göre her 250 kişi için bir iş güvenliği uzmanı bulundurulması gerekirken bu madende her 37 kişiye bir iş güvenliği uzmanı düşmektedir. Ayrıca kurum bünyesinde 30 tahliyesi görevlisi mevcuttur. Bunların yanı sıra Amasra kömür ocağımız son sistem teknolojilere ve güvenlik sistemlerine sahip bir işletme olarak öne çıkmaktadır.

Son dönemde mevzuatta yaptığımız düzenlemeler doğrultusunda diğer ocaklarımız gibi Amasra’da da toplamda 50 kalemi bulan iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Renksiz, kokusuz, tatsız, zehirsiz bir gaz olan metan patlayıcı özelliği ile tüm dünyada maden işletmelerinin ve madencilerin korkulu rüyasıdır.

Madendeki gaz izleme sensörleri 24 saat süre ile çalışmakta, oran belirli bir değerin üzerine çıktığında sesli ve ışıklı alarm vermektedir. Kömür ocaklarında havadaki metan seviyesi yüzde 1 oranına çıktığında patlatmalar durdurulmakta, yüzde 1,5 oranına çıktığında enerji kesilmekte, yüzde 2 oranına çıktığında ise personel tahliye edilmektedir.  Metan gazının patlamasının için ise havadaki oranının en az yüzde 5 ve üzerinde olması gerekmektedir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.