Erdoğan açıkladı: Cudi-Gabar’da yeni bir petrol rezervi keşfedildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cudi-Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip yeni petrol bulunduğunu açıkladı.

Erdoğan açıkladı: Cudi-Gabar’da yeni bir petrol rezervi keşfedildi
Yayınlama: 02.05.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’da gerçekleştirdiği mitingde Şırnak’ta yeni petrol rezervi keşfedildiğini duyurdu.

Cudi-Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip yeni petrol bulduklarını söyleyen Erdoğan, “Bu ne demek biliyor musun? Ey teröristler sizi o petrol kuyularına gömeceğiz” dedi.

Çok yüksek kaliteye sahip petrol rezervinin Cizre’ye 20 kilometre mesafede ve yerin 2 bin 600 metre derinliğinde olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bulunan petrolü bölgede açacağımız 100 kuyu ile 100 bin varillik üretim kapasitesine çıkartabileceğiz. İlk kuyudan aldığımız petrolü şimdiden işlenmek üzere rafinerilere sevk etmeye başladık. Günlük tüketimimizin 10’da birini tek başına karşılayacak bu petrol rezervinin ülkemizin ve milletimizin hayrına olacağından şüphe var mı? Aynı bölgeden yeni müjdeler de bekliyoruz. Gabar’daki kuyumuza bölücü örgütün alçakça katlettiği şehit öğretmenimiz Aybüke Yalçın’ın adını verdik” şeklinde konuştu.