ÇHD: Gözaltında ağır işkenceye maruz kalan Güreşçi öldü

ÇHD, Hatay’da ‘yağmacı’ olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Ahmet Güreşçi’nin götürüldüğü jandarma karakolunda öldüğünü duyurdu.

ÇHD: Gözaltında ağır işkenceye maruz kalan Güreşçi öldü
Yayınlama: 13.02.2023
A+
A-

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Jandarma karakolunda darp edilerek öldürüldüğü ileri sürülen Ahmet Güreşçi ve halen gözaltında olan kardeşi Sabri Güreşçi hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, olayı takip eden ÇHD’li avukatların da tehdit edildiği belirtildi.

ÇHD sosyal medya hesabından yaptığı açıklama, “Bugün Ahmet Güreşçi ve Sabri Güreşçi 10.30 civarında Hatay Büyükburç Mahallesi’nden jandarma ekiplerince gözaltına alınmıştır. Gözaltında ağır işkenceye maruz kalan bu iki kişiden Ahmet Güreşçi yaşamını kaybetmiştir” denildi.

ÇHD, açıklamasının devamında, “Ölüm olayı tarafımızca da teyit edilmiştir. Sabri Güreşçi ise ağır şekilde işkenceye maruz bırakılmış halde hala aynı işkencehanede tutulmaktadır. Sabri Güreşçi ile birlikte 4 kişi daha gözaltındadır” ifadelerini kullandı.

AVUKATLAR TEHDİT EDİLDİ

ÇHD’li avukatların işlemleri takip etmek ve işkenceyi belgelemek için hazır bulundukları sırada polisler tarafından “sizin de başınıza gelir” denilerek tehdit edildiği belirtilen açıklamada, “Sabri Güreşçi’nin ve diğer gözaltındaki kişilerin derhal başka bir birime sevkinin sağlanması gerekmektedir. Gerek Sabri Güreşçi’nin gerekse meslektaşlarımızın can güvenliği yoktur. Yetkililerin derhal bu korkunç keyfiliğe müdahale etmesi gerekmektedir” denildi.

 

Öte yandan Sabri Güreşçi bugün 10.00 da Altınözü adliyesine çıkarılacağı öğrenildi. Avukatlar, işkencenin suçüstü yakalanması nedeniyle aile ve kendilerinin provokasyon ile karşı karşıya kalacağını belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.