Celal Şengör: Erdoğan başarısız oldu, neredeyse her şeyi yanlış yaptı

Prof. Dr. Celal Şengör Alman Bild gazetesine konuştu: “Erdoğan ülkesini bu tür büyük depremlere hazırlamak için ne yaptı? Hiçbir şey!”

Celal Şengör: Erdoğan başarısız oldu, neredeyse her şeyi yanlış yaptı
Yayınlama: 10.02.2023
A+
A-
Prof. Dr. Celal Şengör Alman Bild gazetesine konuştu: “Erdoğan ülkesini bu tür büyük depremlere hazırlamak için ne yaptı? Hiçbir şey!”

Jeolog, Celal Şengör, Almanya’da yayın yapan Bild gazetesinden Hartmut Wagner’in Maraş merkezli depremlerle ilgili sorularını yanıtladı. “Erdoğan tamamen başarısız oldu, neredeyse her şeyi yanlış yaptı” diyen Şengör, “Türkiye’deki son büyük depremde ölü sayısı resmi olarak 18 bindi ve bu rakam 30 bine daha yakın. Erdoğan ülkesini bu tür büyük depremlere hazırlamak için ne yaptı? Hiçbir şey! 2003-2014 yılları arasında başbakan ve sonrasında da cumhurbaşkanı olmasına rağmen” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın başarısız olduğu noktaları anlatan Şengör “Erdoğan binaların depreme dayanıklı olması için yasalar getirdi. Fakat bu yasalar yürürlüğe girdikten sonra onları denetlemedi” dedi.

Yolsuzluk sorununa da dikkat çeken Şengör, “Devletin depreme hazırlanmak için harcaması gereken paranın çoğu bazı devlet görevlilerinin cebine girdi. Erdoğan, artık kimsenin bir şey söylemeye cesaret edemediği bir iklim yarattı. Kritik kamu görevlilerini transfer ettirdi veya işten attırdı. Hatta pazartesi günkü depremlerin ardından kendisini eleştiren vatandaşları ‘şerefsizler’ diye aşağıladı” ifadelerini kullandı.

Celal Şengör, İstanbul’da da büyük bir deprem olabileceğini belirterek u bilgileri verdi:  “Pazartesi günkü depremin boyutu 7.8. Maalesef, İstanbul’da da bu büyüklükte bir deprem beklemeliyiz. Gelecek 30 yıl içinde 7 şiddetinden büyük bir deprem meydana gelme ihtimali yüzde 70 seviyesinde böyle bir depremin sonuçları korkunç olur! 50 bin ile 100 bin kişinin ölmesinden korkuyorum. İstanbul’daki binaların yüzde 60’ı kaçak ve tahminen 8 bin bina tamamen yıkılabilir” diye konuştu.

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.