Bursa’daki seçim bürosunda ‘çocuğa çay fırlatıldı’ tartışması

Orhangazi’de CHP’nin seçim bürosunda 10 yaşındaki çocuğun üzerine çay dökülmesi sonrası AK Partililer olayın kasıtlı olduğunu, CHP’liler ise kaza olduğunu savundu.

Bursa’daki seçim bürosunda ‘çocuğa çay fırlatıldı’ tartışması
Yayınlama: 06.05.2023
A+
A-

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde CHP’nin seçim bürosunda üzerine çay dökülen 10 yaşındaki Suriyeli Yazan El Yasin’in boynu ve omuzları yandı. Olay sırasında seçim bürosunda bulunan AK Partili Muhammet Bostancı, olayın kasıtlı olduğunu söylerken, CHP İlçe Başkanı Tanju Vural Çetin, çayın çocuğun çarpması sonucunda döküldüğünü anlattı.

GazeteDuvar’dan Pelin Akdemir’in haberine göre Horhor Caddesi’nde AK Parti ve CHP seçim büroları yan yana bulunuyor. Dün akşam saat 21.00 sıralarında iki Suriyeli çocuk, programa hazırlanan AK Parti’nin seçim bürosuna girdi. Seçim bürosunda hazırlık yapan Muhammet Bostancı, çocuklara oynamaları için üzerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi bulunan rüzgâr güllerinden verdi. Çocuklar, daha sonra CHP’nin seçim bürosuna girdi. İddiaya göre, burada çaycılık yapan Mustafa Aslan, 10 yaşındaki Yazan El Yasin’in üzerine çayı fırlattı. Boynu ve omuzları yanan 10 yaşındaki Yazan El Yasin ise ağlayarak CHP’nin seçim bürosundan çıktı.

Çocukların CHP seçim bürosundan koşarak kaçtıklarını gördüklerini anlatan Bostancı, polisi aradı. Olayın kasıtlı olarak gerçekleştiğini öne süren Bostancı’nın anlatımına göre, Mustafa Aslan, elinde bardakla çocuğun peşinden dışarı çıktı. Bostancı, “Çayın döküldüğünü söylüyor ama yalan söylüyor. ‘Neden yaptın bunu?’ diye sorduğumuzda kendisi, ‘İyi yaptım, girmeselerdi buraya’ dedi. Polis gelince çocuklar Suriyeli oldukları için kaçtılar. Şahsı götürdüler ama şikâyet olmadığı için serbest bıraktılar” diye konuştu. Bostancı, sonradan çocuğu bularak Orhangazi Devlet Hastanesi’ne tedavisi olması için götürdüklerini iddia etti. Aile ise daha sonra Aslan’dan şikayetçi oldu. Polis, seçim bürolarının önünü gösteren şehir kameralarını inceledi. Kameralarda çocuğun koşarak kaçtığı görünürken içeride ne olduğu bilinmiyor.

SEÇİM SÜRECİNDE İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABASI

CHP Orhangazi İlçe Başkanı Tanju Vural Çetin, olayda kasıt olmadığını söyledi. Çetin, olayı, “Çocuklar kendilerine çay dolduruyorlar. Arkadaşımızın da arkası dönük ne olduğunu göremiyor, ‘Ne yapıyorsunuz?’ diye soruyor. Çocuk, önce masa altına giriyor, kafasını masaya vurunca çay boynuna dökülüyor. Sonra korktuğu için çocuk kaçıyor” sözleriyle anlattı. AK Partililerin sosyal medyada ‘Çocuğu yaktı’ diye ‘yaygara çıkardığını’ söyleyen Çetin, çaycı Aslan’ın çocuğa terliklerini fırlatmadığını, alması için kapının önüne bıraktığını savundu. Çetin, “Seçim sürecine girdiğimiz için açığı değerlendirmeye, itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar” dedi. Çetin, savcılıkta olaya ilişkin ifade verdiklerini de kaydetti.

Haber Merkezi