Bursa’daki 21 plakalı araca saldırıyla ilgili soruşturma açıldı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde oynanan Bursaspor-İnegölspor maçı öncesinde 21 plakalı bir araca yapılan ırkçı saldırıya ilişkin İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Bursa’daki 21 plakalı araca saldırıyla ilgili soruşturma açıldı
Yayınlama: 04.04.2023
A+
A-

Bursa’nın İnegöl ilçesinde oynanan Bursaspor-İnegölspor maçı öncesinde bir grup Bursaspor taraftarı 21 plakalı bir araca saldırdı. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi’nden ırkçı saldırılara ilişkin yapılan açıklamada, “Türkiye’de yaygın ırkçı ve ayrımcı söylemin ve uygulamaların hedefinde olan Kürtler için nefes alınamayacak bir atmosfer oluşmuştur” denildi.

‘KÜRTLER İÇİN HEDEF OLMAK SIRADAN BİR VAKA ŞEKLİNİ ALMIŞTIR’

Siyasi partilerinde çalışanından işçisine, gazetecisinden hak savunucusuna kadar Kürtler açısından hedef olmanın sıradan bir vaka şeklini aldığı belirtilen açıklamada, “Katı bir inkar söylemi ve politikalarına karşılık itiraz eden Kürtlerin varlığı rahatsızlık yaratmaktadır. İnkar politikasına yaslanmış ırkçı kesimler, siyasi iradenin hukuki ve fiili politikalarından güç almaktadırlar. Türkiye’de toplumunun çoğunluğu da saldırılar karşısındaki sessizliği ile ırkçı söylemin üretilmesinde ve yaygınlaşmasındaki payı ile yüzleşmelidir. Irkçı ve ayrımcı saldırıların can alıcı bir noktada olduğu gerçeğinden hareketle; siyasal politikaların karar alıcılarının bu durumdaki sorumluluğu tartışmasızdır” ifadeleri kullanıldı.

İHD Diyarbakır, kimliklerin kabulü ve onlarla barış içinde bir siyaseti önemseyen toplumun tüm kesimlerini ırkçılığı temelden reddeden bir anlayışın yaygınlaşması için çaba göstermeye davet etti.

ŞİKAYETİN ARDINDAN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Saldırıya uğrayan ve darp edilen N. Yıldırım, şikayetçi oldu.

Amida Haber’den Gönül Morkoç’a açıklama yapan Yıldırım’ın yeğeni ve avukat Mansur Yıldırım “Biz aslen Muşluyuz. Amcam yıllardır Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde esnaflık yapıyor. Olay günü de dükkanından çıkıp evine gitmeye çalışırken, maç için İnegöl’e gelen Bursaspor taraftarı aracının önünü kesip, amcamı darp ediyorlar. Aracı da kullanılamaz hale getiriyorlar” dedi.

Olaydan sonra amcasının İnegöl Emniyet Müdürlüğü’ne giderek, grup hakkında şikayetçi olduğunu belirten Yıldırım, saldırganların bulunup cezalandırılmasını istedi. Yıldırım, saldırganların videoda yüzlerinin göründüğüne dikkat çekerek, “Tespit edilmeleri kolay, bulunup yargılanmalarını istiyoruz” diye konuştu.

İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı da olay ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Haber Merkezi