Bursa’da yeğenini çöp evde kilitli tutan teyze hakim karşısına çıktı

Bursa’da geçtiğimiz yıl 9 yaşındaki yeğenini çöp evde kilitli tutan teyze hakim karşısına çıktı. Dava 4 Ekim’e ertelenirken, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Bursa’da yeğenini çöp evde kilitli tutan teyze hakim karşısına çıktı
Yayınlama: 12.07.2023
A+
A-

Geçtiğimiz yıl Bursa’da Nilüfer Belediyesi ekiplerinin temizlemek için girdiği çöp evde bir odada teyzesi Kamuran Pınar A. tarafından mahsur tutulan 9 yaşındaki C. M. A. baygın halde bulunmuştu. Olayın kamuoyuna yansımasıyla tepkiler yükselmiş ve Kamuran Pınar A. tutuklanmıştı.

Davanın bugün görülen duruşmasının ardından Bursa Adliyesi önünde bilgi veren Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği (UCİM( Bursa Temsilcisi Mine Rana Dayıoğlu, dernek olarak davanın ilk gününden beri takipçisi olduklarını söyledi.

9 yaşındaki C. M. A.’nın şu an koruma altında olduğunu ve duruşmanın da devam ettiğini söyleyen Dayıoğlu, “Henüz mütalaa verilmedi. Duruşma 4 Ekim’e kaldı. Eksiklikler var. Onlar giderilecek. Biz de her celse çocuğumuzun yanında olacağız. Çocukların ihmali ve istismara uğramaması için Türkiye’nin her yerinde gönüllü avukatlarımız ve gönül üyelerimizle birlikte buradayız. Çocuklarımıza sahip çıkacağız. Çocuklar vatandır, vatanımıza sahip çıkalım.” dedi.

Sanık Kamuran Pınar A.’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

NE OLMUŞTU?

Bursa’daki dairesini Kamuran Pınar A’ya (45) kiraya veren Aydın S., daha sonra kirasını ödemeyen kadına dava açmış, mahkemenin, evin tahliye edilmesine karar vermesinin ardından adrese giden icra ekibi, dairenin kapısını çilingir yardımıyla açtırarak kilidi değiştirmişti.

Evin kilidini tekrar değiştirerek mahkemenin tahliye kararına uymayan Kamuran Pınar A’nın emniyette ifadesine başvurulmuş, bu sırada çöplerle dolu evin temizlenmesi için haber verilen Nilüfer Belediyesi temizlik görevlileri, geçen yılın temmuz ayında kapısı kilitli bir odada çöplerin arasında sağlık durumu iyi olmadığı tespit edilen 9 yaşındaki C.M.A’yı baygın halde bulmuştu.

Çocuğun annesinin, Kamuran Pınar A’nın ablası Yasemin A. olduğu belirlenmiş, çocuk savcılık kararıyla Antalya’da yaşayan anneye teslim edilmişti. Daha sonra C.M.A. ile Kamuran Pınar A’nın 16 yaşındaki kızı E.Z.A, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerince koruma altına alınmıştı. C.M.A, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedaviye alınmıştı.