Bursa’da Türk Metal’e üye olan 15 SEGE Koltuk işçisi işten çıkarıldı

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Sege Koltuk Fabrikası’nda Türk Metal Sendikası’na üye oldukları için 15 işçi işten çıkarıldı. Fabrika önünde basın açıklaması yapan Türk Metal Sendikası Osmangazi Şube Başkanı Erdinç Sazbiçer, “Baskıyla, tehditle Türk Metal’i durdurabilecek. Türk Metal de, Türk Metal üyesi de bu tehditlere papuç bırakmaz” dedi.

Bursa’da Türk Metal’e üye olan 15 SEGE Koltuk işçisi işten çıkarıldı
Yayınlama: 10.06.2024
A+
A-

Bursa’da Demirtaş Organize Sanayisi’nde 600’e yakın işçinin çalıştığı SEGE koltuk fabrikasında Türk Metal Sendikası’na üye olan 15 fabrika işçisi işten çıkarıldı.

15 Mayıs’tan itibaren fabrikada örgütlenmeye başlayan işçiler, 2 Haziran tarihi itibariyle işten çıkarılmaya başladı.

İşten çıkarılmaların ardından Türk Metal Sendikası Osmangazi Şubesi bugün fabrika önünde vardiya çıkışında basın açıkalması yaparak sendikalaşan işçilerin anayasal haklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

“TÜRK METAL TEHDİTLERE PABUÇ BIRAKMAZ”

En temel anayasal haklarının sendikal örgütlenme olduğunu söyleyen Türk Metal Osmangazi Şube Başkanı Erdinç Sazbiçer, “Bugün burada yasaları hiçe sayan işveren anlayışına karşı, sendikasını inatla, onurla, gururla savunan SEGE Koltuk emekçileriyle dayanışmak için buluştuk. O işveren, SEGE Emekçisinin Türk Metal’e üye olmasını engelledi. Türk Metal’e üye olurlarsa işten atmakla tehdit etti. Hatta Mevcut üyelerimizin iş akitlerini sırf Türk Metale üye oldukları için fesh etti. Sanıyor ki, bu baskılar sonuç verecek, baskıyla, tehditle Türk Metal’i durdurabilecek. Türk Metal de, Türk Metal üyesi de bu tehditlere pabuç bırakmaz. Ne yaparsanız yapın, son sözü biz söyleyeceğiz.” dedi.

“YANLIŞTAN DÖNÜN”

SEGE Koltuk emekçileri işverenin oyunlarına rağmen Türk Metal’e üye olduklarını ve işverenin Türk Metal’in yetki almasını önlemek için örgütlenme hakkını engelleme yolluna gittiğini söyleyen Sazbiçer, engel tanımadıklarını ve mücadelelerinin emek ve ekmek mücadelesi olduğunu söyledi.

İşverene yanlıştan dönmeleri çağrısında bulunan  Sazbiçer, “Gelin uzattığımız bu eli sıkın, yanlıştan dönün. Baskıyı durdurun, işçinin özgür iradesiyle karar vermesine saygı duyun. Biz uzlaşmaya da mücadele etmeye de hazırız.” ifadelerini kullandı.

“İŞTEN ÇIKARMALAR DEVAM EDECEK”

Türk metal Sendikası’na üye olduğu için işten çıkarılan SEGE Koltuk fabrikası işçisi Semih Deniz ise, “Mayıs ayında çıkmış olduğumuz bu onurlu mücadeledemizde işverenimiz tüm üye olmaya kalkan arkadaşlarımızın işine son verdi. İçerde büyük bir şekilde baskı var. İçerideki arkadaşlarımız işini huzurlu bir şekilde yürütemiyor. 15 işçi çıkarıldı ve işten çıkarılmaların devam edileceği söyleniyor.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi