Bursa’da Sinan Ateş’in kitabını dağıtırken gözaltına alınan 3 kişi tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Sinan Ateş’in yazdığı Göktürk kitabını ücretsiz olarak dağıtırken gözaltına alınan gençler tutuklanma talebiyle adliyeye sevk edildi.

Bursa’da Sinan Ateş’in kitabını dağıtırken gözaltına alınan 3 kişi tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi
Yayınlama: 09.05.2023
A+
A-

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bugün Sinan Ateş’in yazdığı kitabı Göktürk kitabını dağıtırken gözaltına alınan 3 genç tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi.İlçe emniyetinde ifadeleri alınan 3 genç savcının tutuklama talebiyle ilçe adliyesine sevk edildi. Burada Mustafakemalpaşa Başsavcısı Yusuf Canik tarafından gençlerin tekrardan ifadeleri alınacak.

Karakol çıkışında açıklama yapan İYİ Parti Bursa Milletvekili Adayı Avukat Şeyda Şahin şunları söyledi:

“Ellerinde Göktürk isimli Sinan ateşe ait bir kitabı dağıtıyorlarken masalarda bir takım broşürler bulunmuş. Bu broşürlere istinaden savcılığa bildirim yapılıyor. Savcılık tarafından da ifade alınmak üzere emniyete getirildiler sağlıkla ilgili ifadeleri alındı. İfadelerinin alındığı konu bir ila üç yıl arasında yargılaması yapılabilecek bir suç olmasına rağmen bugün Türkiye’de hukukun geldiği nokta burasıdır. Bugün arkadaşlarımız serbest bırakılmak yerine savcılığa sevk ediliyor. Bizler şu an mevcut olarak adliyeye gideceğiz. Adliyenin önünde de birtakım tedbirlerin alındığı söylenmekte. Bu çocuklar sadece Şehit Sinan Ateş’e ait kitapları Göktürk isimli çocuk kitabını dağıtırken gözaltına alınmışlardır. Hiçbir iddiaya konu edilen broşürlerle alakaları yoktur. Broşürler tarafımızca yukarıda görülmüştür. Kaldı ki broşürlerin içeriğinde de hiçbir şekilde suç teşkil eden olay yoktur. Halkı kin ve düşmanlığa sevk edebilecek tek şey 38 yaşındaki genç bir akademisyenin, bir siyasetçinin katledilmiş olmasıdır. Buna tepki gösterilmesi gerekirken bugün kitap dağıtan çocuklar ellerinde kesinlikle broşür olmadığını beyan etmelerine rağmen ne yazık ki serbest bırakılmak yerine Kemalpaşa Adliyesi’ne sevk edilmişlerdir. Şu an arkadaşlarımız içerisinde üç gencimizle birlikte adliyeye gideceğiz.”

Haber Merkezi