Bursa’da ‘Erdoğan sayesinde’ etiketlerini yapıştıran CHP Gençlik Kolları üyesi serbest bırakıldı

Bursa’da “Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde. Oy verirken aklınızda bulunsun” etiketleri nedeniyle gözaltına alınan CHP Nilüfer İlçe Gençlik Kolları üyesi İdil Dengiz serbest bırakıldı.

Bursa’da ‘Erdoğan sayesinde’ etiketlerini yapıştıran CHP Gençlik Kolları üyesi serbest bırakıldı
Yayınlama: 11.04.2023
A+
A-

Bursa’da “Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde. Oy verirken aklınızda bulunsun” yazılı etiketleri marketlerdeki ürünlerin üzerine yapıştıran CHP Nilüfer İlçe Gençlik Kolları üyesi stajyer kadın avukat İdil Dengiz gözaltına alınmıştı.

Gözaltı işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Dengiz, buradaki işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

Dengiz’in serbest bırakılmasının ardından adliye önünde açıklama yapan CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan, Dengiz’in adli kontrol şartı dahi verilmeden serbest, yapılan gözaltı işleminin tamamen adliyenin siyasallaşmasıyla alakalı olduğunu söyledi.

Demokratik hakkını kullanan kitlelerin sindirilmek istendiğini ifade eden Özkan, soruşturma savcısı hakkında görevi kötü kullanmaktan suç duyurusunda bulunduklarını da söyledi.

“BUNLAR BİZİ KORKUTAMAZ”

Etiketler nedeniyle gözaltına alınan CHP Gençlik Kolları Üyesi İdil Dengiz ise, “Ben de anayasadan doğan protesto hakkımı kullandım. Hiç kimseye bir hakaret içermeyen ve hiç kimseye veya hiçbir şeye zarar vermeden yaptım bunu. Ama tabii geri dönüşü böyle olmadı. Başkanımın da söylediği gibi biz her zaman hukuktan yanayız. Bunlar bizi korkutamaz.”

“DAHA DEMOKRATİK BİR ÜLKE HAYAL EDİYORUZ”

Adliye önüne Dengiz’e destek olmak için geldiklerini ve gençler olarak ülkedeki bozuk adalet sistemine, kötü giden ekonomiye, hayat pahalılığına itiraz ettiklerini söyleyen CHP Bursa İl Gençlik Kolları Başkanı Av. Elif Nur Yamak, “Yaşadığımız şeyin doğru olmadığını biliyoruz ve daha iyisini hak ettiğimizi biliyoruz. Bütün ülke için, bütün ülke gençleri olarak daha iyisini hak ettiğimizi biliyoruz. İdil arkadaşımız sadece ufak bir protestoda bulundu ve kimseye herhangi bir zarar vermedi. Kamu düzenini bozmadı kesinlikle. Biz arkadaşımızın her zaman yanındayız arkasındayız. Bu yapılan işlemlerle aslında gençlerin ses çıkarmaması, itiraz etmemesi isteniyor ama biz gençler olarak ses çıkartıyoruz, itiraz ediyoruz. Yaşadığımız hayatın bu olmamasını istiyoruz. Daha demokratik, daha adaletli, ekonomisi daha iyi, eğitimi daha güzel bir ülke hayal ediyoruz. Biz bugün bunun için buradayız. İdil arkadaşımızın yanındayız asla korkmuyoruz. Korkmayacağız.” dedi.

“BASKILARLA YILMAYACAĞIZ”

3 buçuk yıllık görev süresi boyunca en zor ve gururlu akşamını yaşadığını açıklayan Nilüfer Gençlik Kolları Başkanı Ata Erk Şanlı, bir seçim sürecin olduklarını ve bu süreçte propaganda yapılmasının normal olduğunu söylerken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama öyle bir noktaya gelmişiz ki sarayda oturan muktedir bir etiketten korkar duruma gelmiş, olsun. Daha çok kork. Korkabildiğin kadar kork. Asıl oradan gittikten sonra korkacaksın. Sen kimi yıldırabilirsin ya? Bak biz burada bu kadar genciz. Bu kadarımız sadece görünen yüzümüz. Bizim arkadaşlarımız sizin yaptığınız bu baskılarla yılmayacak. Biz karakola saha çalışmasından gittik. Şimdi buradan çıkacağız. Yine saha çalışmasına gideceğiz ve seni göndereceğiz. Başka bir yolu yok.”

Haber Merkezi