Bursa’da çöp evde yeğenini kilitli tutan kadın için istenen ceza belli oldu

Bursa’da kaçırdığı öne sürülen 9 yaşındaki yeğenini alıkoyan teyze K. P. A. hakkında “ihmalle adam öldürmeye teşebbüs”, “çocuğu kaçırma” gibi suçlardan 27 yıl hapis istendi.

Bursa’da çöp evde yeğenini kilitli tutan kadın için istenen ceza belli oldu
Yayınlama: 08.01.2023
A+
A-

Bursa’da kaçırdığı öne sürülen 9 yaşındaki yeğenini alıkoyan teyze K.P.A. hakkında “ihmalle adam öldürmeye teşebbüs”, “çocuğu kaçırma” gibi suçlardan 27 yıl hapis istendi.

Bursa’da kaçırdığı öne sürülen yeğeni C.M.A’yı (olay anında 9 yaşında) “çöp ev”deki kilitli odada alıkoyduğu iddiasıyla tutuklanan K.P.A. hakkındaki soruşturma tamamlandı. K.P.A. hakkında, “ihmali davranışla adam öldürmeye teşebbüs”, “çocuğa eziyet”, “çocuğu kaçırma” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından toplam 27 yıl hapis istendi.

Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’nde bulunan bir apartmanda dairesi olan Aydın S., evini 1 Temmuz 2020’de K.P.A.’ya kiraya verdi. Ancak A., ev sahibine hiç kira ödemedi. Bunun üzerine Aydın S, avukatı Batuhan Arısoy aracığıyla mahkemeye başvurdu. Bursa 4’üncü İcra Hukuk Mahkemesi’nde görülen davalara K.P.A. katılmadı. Mahkeme, mart ayında kira borcunu ödemesi için K.P.A.’ya  tebligat gönderdi. Ancak K.P.A., kira borçlarını ödemeyince mahkeme, evin tahliye edilmesini kararlaştırdı. Kararın ardından eve giden icra ekibi, dairenin kapısını çilingir yardımıyla açtırdı. Kapının açılmasının ardından ekipler, çöp evle karşılaştı. Evin giriş kapısının kilidi yenisiyle değiştirildikten sonra ekipler evden ayrıldı. Ertesi gün çilingir yardımıyla eve giren K.P.A. mahkemenin tahliye kararına uymayıp, eve girmeye devam ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı. Polis merkezine götürülen K.P.A. ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Bu sırada çöp evin temizlenmesi için Nilüfer Belediyesi ekiplerine haber verildi. Eve gelen ekipler, temizlik çalışmasına başladıkları sırada bir odanın kapısının kilitli olduğunu belirledi. Kapıyı kırarak içeri giren temizlik görevlileri, çöplerle dolu odada baygın halde yatan bir çocukla karşılaştı. Çocuğun odada kilitlendiği ve tuvaletini dahi odaya yaptığının görülmesi üzerine sağlık ve polis ekiplerine haber verildi. Çöp evde tutulan çocuk, sağlık ekibinin ilk müdahalesinin ardından ambulansla Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak, tedaviye alındı. Yaklaşık 1 yıldır odada kilitli tutulduğu düşünülen çocuğun saçları ile tırnaklarının uzadığı, çok zayıfladığı ve vücudunda yaralar olduğu görüldü.

TEYZE TUTUKLANDI, ÇOCUK KORUMA ALTINDA

Olayın ardından polis ekipleri, çocuğun kim olduğunu ve neden çöp evde tutulduğunu belirlemek için soruşturma başlattı. Ekipler, K.P.A.’ya ulaşamadı. Çocuğun K.P.A.’ın kız kardeşi Y. A’nın olduğu belirlendi. K.P.A’nın uzun zamandır kardeşiyle görüşmediği ve yeğenine de kendi baktığı, onu evde kilitli bir odada tuttuğu belirlendi. Yeğenini 1 yıldır alıkoyduğu iddiasıyla yeniden gözaltına alınan teyze K.P.A, emniyetteki işlemlerinin ardından ‘çocuğun kaçırılması ve alıkonulması’ suçlamasıyla adliyeye sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan K.P.A, Bursa Yenişehir Kadın Cezaevi’ne konuldu.

C.M.A, Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesindeki tedavisinin ardından Antalya’ya, annesinin yanına gönderildi. Burada, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekiplerince koruma altına alınıp, Akdeniz Üniversitesi’ne kaldırılan çocuk, tedavisinin sona ermesinin ardından Sevgi Evi’ne yerleştirildi.

İHA

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.