Bursa Su Kolektifi: ‘Uludağ’dan elinizi çekin’

Uludağ Alan Başkanlığı yasa tasarısının geri çekilmesi için Bursa Su Kolektifi Acıbadem Kavşağı’nda buluştu. İnsan zinciri oluşturan Su Kolektifi gönüllüleri Orman 2. Bölge Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü önüne yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bursa Su Kolektifi: ‘Uludağ’dan elinizi çekin’
Yayınlama: 14.01.2023
A+
A-

Uludağ Alan Başkanlığı yasa tasarısının geri çekilmesi için Bursa Su Kolektifi Acıbadem Kavşağı’nda buluştu. insan zinciri oluşturan Su Kolektifi gönüllüleri Orman 2. Bölge Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü önüne yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Uludağ Milli Parkı’nın Alan Başkanlığı ile yönetilmesini ön gören Uludağ’da (T)alan Başkanlığı yasa tasarısının geri çekilmesi için Acıbadem Kavşağı’nda buluşan Bursa Su Kolektifi gönüllüleri ‘Uludağ milli parktır, sermayenin talanına açılamaz’, ‘AK Parti Uludağ’da elini çek’, ‘Uludağ’da (T)alan başkanlığı istemiyoruz’ sloganları eşliğinde Orman 2. Bölge Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü önüne yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal Katıldı. Açıklamayı Bursa Su Kolektifi gönüllüleri Habib Göbelez ve Jale Büyükurgancı okudu.

 

Uludağ Alan Başkanlığı yasa tasarısının AK Parti Bursa milletvekillerinin öncülüğünde hazırlandığını bir kez daha hatırlatan Jale Büyükurgancı, yasa tasarısının muhalefet milletvekillerinin ve daha önce Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yapmış AK Partili bir vekilin yoğun itirazlarına rağmen tartışmaya gerek görülmeden alelacele komisyondan geçirildiğini söyledi.

Uludağ Alan Başkanlığı’nın hiçbir şekilde yurttaşlarla, demokratik kitle örgütleri ve meslek odaları ile tartışılmadığını ve konu ile ile ilgili kamuoyunun bilgilendirmediğini ifade eden Büyükurgancı, “Islak imza toplama kampanyamızda yurttaşlara Alan Başkanlığı yasası ile Uludağ’ın milli park olmaktan çıkartılmak üzere girişimlerin başladığını böylece Uludağ’da yeni yapılaşmaların önünün açılıp halkın temiz hava ve su kaynağı, eşsiz doğa güzelliği Uludağ’ın büyük tehlike altında olduğunu açıklamaya başladığımızda anladık. Çünkü yurttaşların yoğun protesto ve isyan söylemleri ile karşılaştık” dedi.

3 GÜNDE 3 BİN İMZA

3 günde 3 bin ıslak imza topladıklarını aktaran Habib Göbelez, “Uludağ’ın başına gelecek felaketi duyan halk Alan Başkanlığı tasarısına protestosunu hızla geliştiriyor. Bizler Uludağ Alan Başkanlığı yasa tasarısı geri çekilinceye dek yurttaşlara konuyu anlatmaya ve protestoların yükselmesine gayret edeceğiz. Bu kapsamda ıslak imza kampanyamız da hızla ilerliyor.” dedi.

Göbelez AKP milletvekillerine şu şekilde seslendi:

“Sermayenin, patronların değil halkın, doğaya, haklarına sahip çıkan yurttaşların vekilleri iseniz yurttaşlara kulak verin. Sizler de bizim imza stantlarımıza katılıp yükselen protestoları duyun. Bu utanç yasasını TBMM genel kuruluna getirmeyip, halkın asla af etmeyeceği bu çok büyük yanlıştan geri dönün.”

‘ULUDAĞ’DA ÇOKLU YÖNETİM YOK’

Uludağ’da çoklu yönetim olmadığını, Uludağ da iktidarın karıştırma operasyonu olduğunu söyleyen CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Çok net söylüyoruz, Uludağ’ın sahibi var. Uludağ’ın sahibi Bursalılardır Uludağ’ın sahibi Türkiye’dir, Uludağ’ın sahibi dünyadır.” dedi.

Alan Başkanlığı’nın Meclise bir hışımla getirildiğini ifade eden CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Uludağ’ı betona çevirip otellerle betonlarla ekolojik sistemini yok etmek istiyorlar.” dedi.

Bütün yetki tek başına bir kişide olacak ve onların bugüne kadar Bursa’ya ve ülkeye yaptıklarını da görünce korkuyoruz Uludağ’ın yok edilmesi için bu çalışmanın yapıldığını biliyoruz ve buna izin vermeyeceğiz.’’ diyerek direnmeye devam edeceklerini belirtti.

 

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.