Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kadın memura taciz

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan kadın memur, şube müdürü tarafından sözlü ve fiziksel tacize uğradı. Şube müdürünün defalarca sosyal medya üzerinden mesajlar atmasının ardından kadın memur, müdürlüğe şikayette bulundu ancak herhangi bir adım atılmadı. Şube müdürü, kadın memura müdürlük binasında fiziksel müdahalede bulundu. Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim İş Bursa Şube başkanı Yeliz Toy Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün skandallarla gündeme gelmeye devam ettiğini söyledi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kadın memura taciz
Yayınlama: 10.06.2024
A+
A-

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan K.A. isimli kadın memur, şube müdürü tarafından sözlü ve fiziksel tacize maruz kaldı., K.A.’ya sosyal medya üzerinden birlikte olmak istediğini söyleyen mesajlar atan şube müdürü hayır” cevaplarını yok saydı ve müdürlük binasında zorla fiziksel müdahalede bulundu.

MÜDÜRLÜK SUSKUN

Kadın memur K.A., müdürlüğe mesajlaşmaları ekran görüntüleriyle kanıtlayarak resmi şikayette bulunmasına rağmen müdürlük skandal karşısında sessiz kaldı.

Eğitim İş Bursa Şube başkanı Yeliz Toy skandalın ardından yazılı açıklama yaptı.
Toy’un açıklaması şu şekilde:

“Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, dernek maskesi takmış tarikatlarla ilişkileri ve deprem döneminde meslek liseleri üzerinden yapılan yalan propagandalar gibi birçok skandalla gündeme gelmişti. Ancak bu kez başka bir skandalla çalkalanmakta ve örtbas edilmeye çalışılmaktadır.

“SKANDALIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Müdürlükten bir sonuç alamayan K.A., savcılığa başvurmuş ve Eğitim-İş Bursa Şubesi’ni bilgilendirmiştir. Eğitim-İş Bursa Şubesi, bu skandalın peşini bırakmayacağını ve her gelişmeyi kamuoyuyla paylaşacağını açıklamıştır.
Bu olay, MEB’in mülakatla seçtiği yandaş kadroların niteliksizliğini ve yandaşlığı ölçerken “manevi değerler” söyleminin yalnızca taraftar toplamak için kullanılan bir slogan olduğunu göstermektedir.

MEM AHLAKSIZLIĞA TOLERANSLI!

Tacizci müdürün, okul yöneticisi belirleme mülakatlarında seçici komisyon görevi alması, mülakat sisteminin ne kadar yetersiz ve yanlı olduğunu gözler önüne sermektedir.

Küçük olaylarda müfettişleri seferber eden Bursa MEM’in, bu büyük skandal karşısında sessiz kalması, ahlaksızlığa ne kadar toleranslı olduğunu kanıtlamaktadır.

Her fırsatta “ahlak” dersi veren MEM’in, tacizci şube müdürüne karşı sessiz kalması, ahlakın yalnızca vitrin malzemesi olarak kullanıldığını göstermektedir.

Bursa Valisi’nin bu tacizi duymaması veya duymuş olup gerekli önlemleri almaması, Bursa’da kadınların güvende olmadığını göstermektedir.

Eğitim-İş Bursa Şubesi, bu skandalın takipçisi olacaklarını ve tacize karşı mücadele eden kadın memurun asla yalnız yürümeyeceğini vurgulamıştır. Tacizci müdür ve buna göz yuman tüm MEM yöneticileri soruşturulana kadar konuyu gündemde tutacaklarını ve her gelişmeyi kamuoyuyla paylaşacaklarını duyurmuşlardır.
Bu skandal, sadece bir taciz olayı değil, aynı zamanda eğitim kurumlarındaki ahlaksızlık ve niteliksizlik sorununun da bir göstergesidir. Eğitim-İş, tacizci müdüre ve ahlaksız ahlakçılara karşı hukuk ve ahlak dersini vermekte kararlıdır.”

Haber Merkezi