Bursa Genç Gazeteciler Derneği’nde ilk Genel Kurul gerçekleşti

Bursa Genç Gazeteciler Derneği’nin İlk Genel Kurulu Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde dernek üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Başkan Ercan Çalışır, “Tek derdimiz mesleğimizin itibarı ve niteliğinin daha fazla arttırılmasıdır”dedi.

Bursa Genç Gazeteciler Derneği’nde ilk Genel Kurul gerçekleşti
Yayınlama: 03.04.2023
A+
A-

Bursa Genç Gazeteciler Derneği’nin ilk genel kurulu gerçekleşti. Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında yeni dönemde görev yapacak yönetim, denetim kurulu seçimi yapıldı. Kurucu yönetimin ibra edilmesi sonrası yeni yönetim kurulu üyelerinin oylanması ve gelecek dönemin faaliyet raporu okundu. Yönetim Kurulu Başkanı ise Ercan Çalışır seçildi.

Kurucu Başkan Onuralp Özalp ise konuşmasında, “Yaklaşık 1 yıl önce o dönemki yazı işleri müdürüm Ali Şahin ile birlikte bir fikir geliştirdik. Bursa’nın tüm genç gazetecilerini bir guruba toplayarak birlik, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamayı hedefledik.

Gruba, 40 yaşını aşmamış, muhabir, editör, sayfa tasarımcısı, web editörü, yazı işleri müdürü köşe yazarı, kameraman ve benzeri işleri yapan tüm arkadaşlarımızı almak, onlarla tanışmak ve her gün sahada gördüğümüz arkadaşlarımızla birlikte çalışabilme gücünü göstermek istedik. Bu duygu ve düşüncelerle Bursa Genç Gazeteciler Grubunu oluşturduk.

Bursa Genç Gazeteciler Grubu 3 toplantı yaptık. Baktık ki… Sorunlarımız çok. Sorunlarımızı duyan yok!.. Alternatif bir çözüm arayışına girmeye karar verdik. Benimle aynı fikri paylaşan, Ali Şahin, Sercan Selçuk, Sibel Kahraman Türkmen, Eşref Aydemir, Ercan Çalışır, Fikret Turan, Özgür Can ve Esra Kurak Can ile birlikte yaklaşık 2 ay boyunca neredeyse her hafta toplanarak bir dernekleşme fikri ve tüzüğü üzerinde çalışmalarımızı yaptık.
Ve son olarak da… 9 Ocak’ta Bursa Genç Gazeteciler Derneği’ni resmen kurduk” dedi.

Ve ben, diğer arkadaşlarımla birlikte hep onun yanında olmaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.

DERNEĞİMİZİN GÜZEL PROJELERE ÖNCÜLÜK EDECEK

“Hem Bursa Genç Gazeteciler Grubuna öncülük yapmak hem de böylesine genç ve dinamik bir derneğin kuruluşunda yer alarak Kurucu Başkan olmak benim için büyük bir onurdur” diyen Onuralp Özalp, “Bizim kuruluş ilkelerimizden bir tanesi de, kurumun hiçbir şekilde bir kişinin himayesine girmemesiydi.
Ben kuruluştaki görevimi tamamlayarak, vicdanım rahat bir şekilde Ercan Çalışır kardeşime görevi teslim ediyorum.

Biliyorum ki, Bursa Genç Gazeteciler Derneği’nin ilk seçilmiş başkanı olarak, güzel projelere öncülük edecektir.

Başkan Ercan Çalışır yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:

Güçlü ve dinamik bir basın camiasına sahip olan Bursa’da, gazetecilik mesleğinin icra etmek hem güzel hem de zor bir süreci kapsıyor. Bursa’da yaşayan ve bu şehrin sesini, hakikatini vatandaşlara ulaştırmakla yükümlülüğü olan bir mesleği yani gazeteciliği icra eden gençler olarak, bir arada olmamız çok değerlidir. Bu manada bu akşam sizlerle BGGD çatısı altında bulunmaktan gurur duyduğumu belirtmeliyim. 2023’ün Ocak ayı ortalarında 7 değerli imza ile onaylanan, öncesinde sadece 2 ayı özgün ve demokratik tüzük yazmakla geçen, daha öncesinde oldukça yoğun katılımlı genç meslektaş toplantıları yapılan süreçte, Kurucu başkanımız Onuralp Özalp ve Sekreterimiz Ali Şahin’e bu oluşumun mimarı oldukları için haslaten teşekkür ediyorum. Kurucu yönetim kurulu üyelerimizle bu süreçte çok sayıda engelle karşılaştık, sonuç itibariyle bugün gelinen noktada ilk genel kurulumuzu yapıyoruz. Mesleğimiz her gün değişiyor ve dönüşüyor fakat Bursa basınının geçmişten getirdiği alışkanlıkları terk etme noktasında ısrarcı olduğuna tanık oluyoruz. Bu manada bizler yeni çağın gazetecileri olarak; hem mesleğimizi geliştirecek uyguları takip etmek hem de eğitimler ve alanında deneyimli, tecrübeli gazetecileri konuk ederek birbirimizi geliştirecek faaliyetlere başlamak zorundayız. Bu faaliyetleri de BGGD çatısı altında yapacağız. Tek derdimiz mesleğimizin itibarı ve niteliğinin daha fazla arttırılmasıdır. Hiçbir siyasi partinin yahut oluşumun gölgesinde olmadan sadece mesleki etik ve meslek onurunun hakim olduğu, genç kalemlerin değer bulduğu bir statüden ayrılmayacağımızı özellikle belirtmek istiyorum. Çatımızın tüzüğümüzde belirtilen şartları taşıyan tüm meslektaşlarımıza açık olacağının kimsenin şüphesi olmasın. Kimseden icazet almadan, birey olarak, gazeteci olarak inisiyatif alarak çıktığımız bu yolda aksaklıklar, eksiklikler muhakkak vardır. İlk sefer olması hasebiyle bu konuda anlayışınıza sığınıyorum. İkinci kongremizde hem üye anlamında hem de kurumsallık anlamında çok daha gelişmiş organizasyon becerisi ile genel kurul yapacağımızdan şüphem yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle zamanınızı ayırdığınız ve buraya geldiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.

Haber Merkezi