Bursa Büyükşehir işçilerinden tepki: Kitlesel istifalar yaşanabilir

Bursa Büyükşehir Belediyesi çalışanları asgari ücrete zam gelmesine rağmen alamadıkları zamma tepkili. Hali hazırda 10 bin TL bandında maaş alan ve Hizmet-İş Sendikası üyesi işçiler istifa ederek DİSK ya da Türk-İş’e bağlı sendikalara geçecek.

Bursa Büyükşehir işçilerinden tepki: Kitlesel istifalar yaşanabilir
Yayınlama: 01.04.2023
A+
A-

 

Asgari ücrete gelen zamları teşmil etmek dışında maaş zammı düzenlemesine gitmeyen Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu tavrı, Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’ndan kitlesel istifalara yol açtı. BUSKİ, Binted, BURULAŞ, Tarım AŞ, BURFAŞ başta olmak üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerinde çalışan işçilerin istifa sayısının mart ayının son haftasında ayrılanlarla birlikte 6 bine yükseldiği belirtiliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin her fırsatta iş akdini sona erdirmekle tehdit ettiği işçilerden alınan bilgilere göre, Hatay başta olmak üzere deprem bölgesine gönüllü giden işçilere 200 lira günlük harcırah ödeyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, dönüşte ise bu işçilerin maaşlarından yol ve yemek ücreti kesti. Bu tavrı eleştiren işçiler, “Biz karşılık beklemeden depremden etkilenen kardeşlerimize yardıma koştuk ama dönüşte yol ve yemek ücretlerimizin kesilmek suretiyle bir anlamda cezalandırılmamız, çok ağırımıza gitti” diye konuştular.

3 YILDIR TEK KURUŞ ZAM YOK, SADECE ASGARİ ÜCRET ZAMMI YANSITILIYOR

Belediye işçilerinin halen 10 bin lira maaş aldığı öğrenildi. E-devlet üzerinden Hizmet-İş Sendikası üyeliğine son veren işçiler DİSK ya da Türk-İş’e üyelik için hazırlık yaparken, istifa dilekçelerini de ilgili birimlere ileterek dayanışmaya geçtiler.

Hizmet-İş Sendikası yönetiminin maaşlara zam yapılmamasına gerekçe olarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın tavrını gösterdiklerini belirten işçiler, “Zam istiyoruz, yok. Asgari ücrete gelen zam kadar bir miktar maaşa yansıtılıyor, hepsi bu. Sendikaya defalarca başvurduk, zam istedik, ‘Ne yapalım, Alinur Aktaş vermiyor’ diyorlar, çaresiz kaldıklarını iddia ediyorlar. Biz de geçinemez haldeyiz, o halde bizim de yapabileceğimiz bir şey yok. Sendikadan istifa ettik” görüşüne yer verdi.

Bu arada BUSKİ’de çalışan bir tekniklerin yol ve yemek ücreti içinde olmak üzere sadece 11 bin lira maaş aldığını kaydeden işçiler, “Bursa’daki ilçe belediyesinde işçi ücreti 14 bin 700 lira, Büyükşehir’de 10 bin lira. Bayram parası Bursa Büyükşehir’de sadece 50 lira, ilçe belediyesinde bayram ücreti bin lira. Arada tam 20 kat fark var. Bu örnekler çoğaltılabilir. Sadece eve götüreceğimiz ekmek paramızı istiyoruz, haksızlığa karşı mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştular.

SENDİKADAN İSTİFA EDEN İŞÇİLERE MESAJ

Öte yandan Hizmet-İş Sendikası, istifa eden işçilere SMS gönderiyor. İşte o mesaj

“Kıymetli üyemiz, Sendikamızın üyeliğinden çekildiğinizi ve aramızdan ayrıldığınızı üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.
Biz, birlikte büyük bir aileyiz. HİZMET-İŞ Sendikası olarak, imkanlarımızla her zaman üyelerimizin ve çalışanların yanında olduk.
Sizi yanımızda görmekten her zaman mutlu olduk. Siz aramızda yoksanız, biz eksiğiz. Üyeliğimizden çekilmeniz nedeniyle, sendikamızın sağlamış olduğu ekonomik ve sosyal bütün haklar ile beraber ferdi kaza sigortası güvenceniz sona erecektir.”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.