Bursa Büyükşehir işçilerinden tepki: Kitlesel istifalar yaşanabilir

Bursa Büyükşehir Belediyesi çalışanları asgari ücrete zam gelmesine rağmen alamadıkları zamma tepkili. Hali hazırda 10 bin TL bandında maaş alan ve Hizmet-İş Sendikası üyesi işçiler istifa ederek DİSK ya da Türk-İş’e bağlı sendikalara geçecek.

Bursa Büyükşehir işçilerinden tepki: Kitlesel istifalar yaşanabilir
Yayınlama: 01.04.2023
A+
A-

 

Asgari ücrete gelen zamları teşmil etmek dışında maaş zammı düzenlemesine gitmeyen Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu tavrı, Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’ndan kitlesel istifalara yol açtı. BUSKİ, Binted, BURULAŞ, Tarım AŞ, BURFAŞ başta olmak üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerinde çalışan işçilerin istifa sayısının mart ayının son haftasında ayrılanlarla birlikte 6 bine yükseldiği belirtiliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin her fırsatta iş akdini sona erdirmekle tehdit ettiği işçilerden alınan bilgilere göre, Hatay başta olmak üzere deprem bölgesine gönüllü giden işçilere 200 lira günlük harcırah ödeyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, dönüşte ise bu işçilerin maaşlarından yol ve yemek ücreti kesti. Bu tavrı eleştiren işçiler, “Biz karşılık beklemeden depremden etkilenen kardeşlerimize yardıma koştuk ama dönüşte yol ve yemek ücretlerimizin kesilmek suretiyle bir anlamda cezalandırılmamız, çok ağırımıza gitti” diye konuştular.

3 YILDIR TEK KURUŞ ZAM YOK, SADECE ASGARİ ÜCRET ZAMMI YANSITILIYOR

Belediye işçilerinin halen 10 bin lira maaş aldığı öğrenildi. E-devlet üzerinden Hizmet-İş Sendikası üyeliğine son veren işçiler DİSK ya da Türk-İş’e üyelik için hazırlık yaparken, istifa dilekçelerini de ilgili birimlere ileterek dayanışmaya geçtiler.

Hizmet-İş Sendikası yönetiminin maaşlara zam yapılmamasına gerekçe olarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın tavrını gösterdiklerini belirten işçiler, “Zam istiyoruz, yok. Asgari ücrete gelen zam kadar bir miktar maaşa yansıtılıyor, hepsi bu. Sendikaya defalarca başvurduk, zam istedik, ‘Ne yapalım, Alinur Aktaş vermiyor’ diyorlar, çaresiz kaldıklarını iddia ediyorlar. Biz de geçinemez haldeyiz, o halde bizim de yapabileceğimiz bir şey yok. Sendikadan istifa ettik” görüşüne yer verdi.

Bu arada BUSKİ’de çalışan bir tekniklerin yol ve yemek ücreti içinde olmak üzere sadece 11 bin lira maaş aldığını kaydeden işçiler, “Bursa’daki ilçe belediyesinde işçi ücreti 14 bin 700 lira, Büyükşehir’de 10 bin lira. Bayram parası Bursa Büyükşehir’de sadece 50 lira, ilçe belediyesinde bayram ücreti bin lira. Arada tam 20 kat fark var. Bu örnekler çoğaltılabilir. Sadece eve götüreceğimiz ekmek paramızı istiyoruz, haksızlığa karşı mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştular.

SENDİKADAN İSTİFA EDEN İŞÇİLERE MESAJ

Öte yandan Hizmet-İş Sendikası, istifa eden işçilere SMS gönderiyor. İşte o mesaj

“Kıymetli üyemiz, Sendikamızın üyeliğinden çekildiğinizi ve aramızdan ayrıldığınızı üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.
Biz, birlikte büyük bir aileyiz. HİZMET-İŞ Sendikası olarak, imkanlarımızla her zaman üyelerimizin ve çalışanların yanında olduk.
Sizi yanımızda görmekten her zaman mutlu olduk. Siz aramızda yoksanız, biz eksiğiz. Üyeliğimizden çekilmeniz nedeniyle, sendikamızın sağlamış olduğu ekonomik ve sosyal bütün haklar ile beraber ferdi kaza sigortası güvenceniz sona erecektir.”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. Hasan dedi ki:

  Binted çalışanıyım, bu duruma hakim kişilerden birisiyim ancak haberiniz yanlış bilgiler içeriyor. Detaylı bir bilgilendirme yapmak istedim. Doğru bilgilerle düzenleme yapabilirseniz gerçeği yansıtmış olursunuz.

  Haberde bahsedildiği gibi hizmet-iş sendikasından istifa ediliyor. Hizmet iş sadece Binted şirketine bağlı büyükşehir ve BUSKİ de görev yapan arkadaşların yetkili sendikası.
  Yani yazdığınız diğer şirketlerin bir bağı bulunmuyor.
  İstifa sayısı bini geçmiş durumda.
  Yanlış olan diğer bilgi deprem bölgesine giden arkadaşların yemek yol kesintileri ile alakalı değildir. Çünkü günlük alınan yemek yol ücretlerinin yaklaşık 2 katı harcırah ödemesi yapıldı. Günlük 203 tl resmi harcırah ödendiği için ve belediyeler Sayıştay denetiminde olduğundan dolayı bu ücretler kanuni zorunluluk gereği ödenmemiş. Ayrıca belediye tarafından orda ücretsiz olarak yemekleri karşılanmıştı.
  İstifanın asıl nedeni kendi duyarsızlıklarını sürekli başkana suç atarak durumu geçiştirmeye kirli algı yürütmeye çalışmalari bu nedenlerden biridir.
  Ocak ayı itibariyle belediye başkanının talimatıyla, belediyeye ciddi maliyeti olan bir ek protokol teklif edilmiş. Bu teklif sendika başkanı Mustafa Yavuz tarafından kabul edilmemiş. Sebebi sendika 1 günlük ücreti aidat olarak alıyor. Belediye teklifinde yevmiye onun istediğinden az olduğundan sendika kazanamıyor diye işçinin cebine gircek paraya engel olmuş. 4 aylık sürece baktığımızda toplamda her arkadaşın 1 maaş kaybı bulunuyor. Bunun sorumlusu sendika olduğu için bu durum duyulduktan sonra sendikaya karşı tepki artmaya başladı. Çünkü bu zamana kadar yaptığı gibi üyelere danışmadan fikirlerini sormadan gelen teklifi reddetmesi ve zararı uğraması herkesin sabrının tükenmesine neden oldu.
  Üye olduğumuz süreden beri sendika şube yönetimi ne üye ziyaretleri yapıyor, ne derdi olanla ilgileniyor, nede bilgi sağlıyorlar. Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Temsilciler her cuma izinli ama aldığımız bilgiye göre sendika ayda bir iki anca toplantı yapılıyor. Sendikacılar kendi keyiflerine düşmüş. Şube başkanına hesap soranda yok.
  Ayrıca BURULAŞ şirketinde sendika üyeleri sendika aidatini yarım günlük yevmiye olarak ödüyor. Bizleri de hizmet-iş ten bu konuda talebimiz bulunuyordu ama hiç dikkate almadılar.
  Sendikanın İstanbulda İETT çalışanları için ayrı şubeleri bulunuyor. Bizlerde sayımız bize özel şube kurmaya yetiyor olmasından dolayı ayrı şube kurulmasını talep ediyorduk genel merkez ciddiye almıyordu.
  Tüm bu sebepler birikince ve maddi olarak bizi zararı uğrattığı için sadece sendikaya tepki amaçlı artık her ay ücretini ödediğimiz ama karşılığını alamadığımızdan dolayı kaale alınmak istediğimizden tepki amaçlı istifa ediyoruz. Herhangi bir farklı sendika beklentimiz bulunmamaktadır. Sadece genel merkezin sesimizi duyup artık taleplerimize cevap vermelerini sağlatmak için böyle bir durum gelişti.
  Eğer gerçekleri anlatarak doğru bilgileri paylaşırsanız sizler içinde iyi olur.