Barutçu Tekstil direnişi 200. gününde: Sendikalaşma hakkına saygı duyun

Barutçu Tekstil’de sendikaya üye olduğu için işten çıkarılan işçilerin direnişi 200. gününe girerken, fabrika önünde yapılan basın açıklamasında çalışanların sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı duyulması, baskıcı tutumdan vazgeçilmesi ve Öz İplik İş’in tanınması çağrısında bulunuldu.

Barutçu Tekstil direnişi 200. gününde: Sendikalaşma hakkına saygı duyun
Yayınlama: 12.05.2023
A+
A-

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Barutçu Tekstil’de sendikalaştıkları için işten atılan Öz İplik-İş üyesi işçilerin fabrika önünde başlattığı direniş 200. gününe ulaşması nedeniyle fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Sendikaya üye olmanın yasal bir hak, sendikalaşmayı engellemenin ise bir suç olduğunu hatırlatan Öz İplik İş Bursa Şube Başkanı Ekrem Saraçoğlu, işçilerin sendikaya üye olmak istediğini ancak fabrika yönetiminin buna engel olarak sendikaya üye olma özgürlüğünü ihlal ettiğini söyledi. Saraçoğlu, “Barutçu Tekstil Tic. San. A.Ş. yetkilileri söz konusu tutum ve davranışlarıyla kamu davasına da konu olabilecek suç işliyor.” dedi.

Barutçu Tekstil’in Inditex ve H&M gibi dünyaca ünlü giyim markalarına üretim yaptığını hatırlatan Saraçoğlu, “Önemli markalara üretim yapan bir fabrika, sendikal özgürlüklere saygı göstermiyor. Söz konusu markaların davranış kurallarını da ihlal ediyor.” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMA BARIŞI SAĞLANSIN İSTİYORUZ”

Barutçu Tekstil’in işverenine seslenen Saraçoğlu, çalışanların sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı duyulması, baskıcı tutumdan vazgeçilmesi ve Öz İplik İş’in tanınması çağrısında bulundu.

Saraçoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz çalışma barışının sağlanmasını istiyoruz. Üyesi olduğumuz küresel sendikadan ve küresel markalardan aldığımız destekle sürecin sonuna hızla yaklaşıyoruz. Bu sebeple işverenin inatçı ve baskıcı tutumundan vazgeçmesini bekliyoruz. Sürecin diyalog ile tatlıya bağlanmasını diliyoruz. Bu inadın taraflara hiçbir yararının olmayacağının altını çiziyoruz.”

Haber Merkezi