Bakan Koca: Kısa zamanda pek çok ilaç piyasaya verilecek

Sağlık Bakanı Koca, yaptığı açıklama ile temininde bazı zorluklar yaşanan ilaçların üretiminin artırıldığını söyledi.

Bakan Koca: Kısa zamanda pek çok ilaç piyasaya verilecek
Yayınlama: 30.01.2023
A+
A-
Sağlık Bakanı Koca, yaptığı açıklama ile temininde bazı zorluklar yaşanan ilaçların üretiminin artırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile temininde zorluk yaşanan ilaçlar ve sahte ilaç iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Koca, “Kısa zaman zarfında eksikliği hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dâhil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek” dedi.

‘ÜRETİM MİKTARINI DAHA DA ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Koca, sosyal medya hesabından şu açıklamaları yaptı: “Çocukluk çağı enfeksiyonlarında kullanılan, temininde sıkıntı yaşanılan şurup formlu antibiyotiklerden 2022 Aralık ayında piyasaya 1,8 milyon kutu, bugün itibariyle Ocak 2023’te ise piyasaya 3,1 milyon kutu arz edildi. Şubat ayında üretim miktarını daha da artırmaya çalışıyoruz.

Temininde zorluk yaşanan bazı ilaçların üretimi artırıldı. Şu an mevsimsel hastalıklara bağlı talep artışı, dünyada hammadde üretimi kaynaklı sorunlar var. Kısa zaman zarfında eksikliği hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dâhil olmak üzere, pek çok ilaç piyasaya verilecek.

Az sayıda hastaya özel olarak getirilen, başka ülkelerde ruhsatlı, Türkiye’de ruhsatı olmayan ilaçlar var. Bunlardan biri için ileri sürülen iddiaların gereği yapılmıştır. Kısa zamanda, bizde ruhsatlı olmayan ilaçların ülkeye girişinde İlaç Takip Sistemine kaydını sağlayacağız.

Her bir ilaç kutusunun, onu diğer kutulardan ayıran bir kimlik numarası var. Kutuyu, üretimden reçete edildiği hastaya kadar takip ediyoruz. Eczane raflarındaki tüm ruhsatlı ilaçlar bu İlaç Takip Sistemine kayıtlı. Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın sahte olması söz konusu değil.”

Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.