Akıllı saat nadir hastalığı keşfetti

Akıllı saat sayesinde nadir kanser türü keşfedilen 12 yaşındaki çocuk, tedavi altına alındı.

Akıllı saat nadir hastalığı keşfetti
Yayınlama: 24.10.2022
A+
A-

Haber Merkezi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, insan hayatına olan etki de değişiyor. Kimi zaman iletişim kimi zaman aksesuar olarak kullanılan akıllı saatler, kullanıcıların tansiyon, nabız, yakılan kalori miktarı gibi sağlık değerlerini ölçebiliyor. Webrazzi’den Candeğer Muradoğlu’nun haberine göre, Apple Watch, 12 yaşındaki kız çocuğunun nadir görülen kanser hastalığını keşfetmesine ve tedavi etmesine yardımcı oldu.

AKILLI SAAT SAYESİNDE HASTALIĞI KEŞFEDİLDİ

Her şey 12 yaşındaki Imani Miles’ın taktığı Apple Watch’un kalp ritmindeki anormallikleri tespit etmesiyle başladı. Devam eden uyarıları dikkate alan anne Jessica Kitchen çocuğunu doktora götürdü. Yapılan tetkikler sonunda ameliyata alınan Imani Miles’ın nadir görülen bir kanser hastalığına sahip olduğu tespit edildi. Küçük kız hastalığı vücuduna yayılmadan tedavi altına alındı. Kitchen, Apple Watch uyarıları olmasaydı Imani’yi hastaneye götürmek için muhtemelen daha uzun süre bekleyeceğini söyledi.

Apple Watch’daki Kalp Atış Hızı uygulaması kalp atışlarını ve kalbini elektrik sinyallerini elektrokardiyografi (EKG) sonuçlarıyla aynı doğrulukta ve güvenilirlikte tespit ediyor. Ardından kalp atışları için bir zamanlama referansı vererek elde ettiği bilgileri sağlık yetkililerini iletiyor.

Apple kişisel teknoloji alanında çığır açtı. Şirket, uygulamalar ve giyilebilir ürünler ile sağlık ve sağlık hizmetlerini iş stratejisinin esas parçası olarak görüyor. Apple Watch, çeşitli nedenlerle insanların hayatına dokunmaya devam ediyor. Bu ayın başlarında, 34 yaşındaki bir kadın, Apple Watch sayesinde sonra hamile olduğunu öğrendi. Ağustos ayında ise düşme algılama sayesinde kafasını yere çarpan ve bayılan 70 yaşındaki bir adamın hayatını kurtardı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.