Ağbaba: Esnafın kredi borçlarına erteleme en az 1 yıla çıkarılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından iş yerleri sahipleri ve işçilerin mağdur edildiğini söyledi.

Ağbaba: Esnafın kredi borçlarına erteleme en az 1 yıla çıkarılmalı
Yayınlama: 14.02.2023
A+
A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından, deprem bölgesindeki esnafın kredi borcuna 6 ay ertelemesinin yeterli olmadığını söyledi. Ağbaba, “Bu kapsamdaki bir felakette 6 ay sonra normal hayata geçilmesi mümkün değil. Esnafın kredi borçlarına erteleme en az 1 yıla çıkarılmalı, tüm faizleri silinmelidir” dedi.

Ağbaba paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Deprem felaketi işyerlerini de yıktı ya da çalışılamaz hale getirdi. Hem işverenler hem çalışanlar mağdur. Bunun için acil adımlar atılmalıdır. İşverenlere kısa çalışma ödeneğine başvuru hakkı verilmeli, sigorta primleri hazine tarafından karşılanmalıdır. İstihdamı korumak amacıyla işverenlere karşılıksız hibe verilmeli, fatura ve kira giderleri devlet tarafından karşılanmalıdır. Bu süreçte iş sözleşmesini tek taraflı sonlandırmak isteyen işçilerin kıdem tazminatının ödenmesi için işverene nakdi destekte bulunulmalıdır. Depremden etkilenen esnafın kredi borcuna faizsiz 6 ay erteleme getirildi. Bu kapsamdaki bir felakette 6 ay sonra normal hayata geçilmesi mümkün değil. Esnafın kredi borçlarına erteleme en az 1 yıla çıkarılmalı, tüm faizleri silinmelidir!!”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.